Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nissan 3Ç20’de Zarar Beklentisine Karşılık İşletme Kârını Artırdı

Nissan'ın kendi mali yılına göre üçüncü çeyrekte zarar etmesi beklenirken, işletme kârını bir önceki yıla göre artırdığı görüldü.
Nissan 3Ç20’de Zarar Beklentisine Karşılık İşletme Kârını Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya’nın 3 numaralı otomobil üreticisi olan Nissan Motor Co, analistlerin zarar tahminlerini geçerek otomobil talebindeki artışa bağlı işletme kârını bir önceki yıla göre yükseltti. Şirketin mali yılının üçüncü çeyreğinde konsolide net gelirinin 2,22 trilyon yen olduğu görüldü.

Nissan 2020 3. çeyrek mali döneminde konsolide faaliyet kârını 27,1 milyar yene yükseltirken, işletme kâr marjı %1,2 oldu.
Nissan 3Ç20 Finansal Sonuçları
Kaynak: Nissan News

Şirket, 2019 yılının aynı döneminde 22,7 milyar yen kâr kaydederken, Refinitive SmartEstimates tarafından düzenlenen ankete katılan 7 analistin ortalaması 43,57 milyar yen zarara işaret etmişti. Nissan üçüncü çeyrekte net zararını 37,8 milyar yene yükseltirken, bir önceki yılın aynı döneminde 26,1 milyar yen net zarar açıklamıştı.

Şirket, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığı zaman, satış giderlerindeki iyileşmeler ve üretim ile sabit maliyetlerdeki düşüşlerin kâra olumlu katkı sağladığını açıkladı. Her çeyrekteki toparlanma, artan perakende satışları ve Nissan NEXT iş dönüşüm planında belirtildiği gibi güçlendirilmiş bir mali temel ile belirgin kaldı.

Nissan’ın mali yılının ilk dokuz ayında konsolide net gelir, 5,32 trilyon yen olurken, konsolide faaliyet zararı 131,6 milyar yen oldu. İşletme kâr marjı ise %-2,5 olarak açıklandı. Şirketin dokuz aylık net zararı ise 367,7 milyar yen olarak gerçekleşti. Şirket üçüncü çeyrekteki performans toparlanmasının ardından konsolide faaliyet zararı ve faaliyet kâr marjlarında iyileştirmeler yaptığı da bildirildi.

Nissan’ın Çin’deki ortak girişim operasyonundan elde edilen sonuçların orantılı konsolidasyonunu içeren yönetim proforma temelinde ise işletme zararı 40,4 milyar yen oldu.
Nissan 2020 Mali Yılı Revizesi
Kaynak: Nissan News

Bu işletme zararı, %-0,7 işletme marjına eşit olurken, net zararın 367,7 milyar yen olduğu ifade edildi. Nissan krizin üstesinden gelmek için Covid-19 enfeksiyonunun yayılması da dahil olmak üzere zorlu iş ortamında stratejik olarak likidite biriktirmeye devam etti.

Eylül 2020’nin sonunda otomotiv segmenti için nakit ve nakit benzerleri yaklaşık 2 trilyon yen olurken, net nakit toplamı 525,5 milyar yen olarak açıklandı. Ayrıca Nissan, 2020 Aralık sonu itibarıyla yaklaşık 2,1 trilyon yen tutarında kullanılmamış taahhütlü kredi imkanına sahip olduğunu bildirdi.

Şirket 2020 mali yılında satış hacminin önceki tahminlere göre %3,6 düşüşle 4,015 bin araca düşmesini beklediğini söyledi. Hacimdeki düşüşün olumsuz etkisine rağmen şirket, satış giderlerinin yanı sıra satış finansmanı, üretim ve sabit maliyetlerdeki iyileşmelere bağlı olarak tüm yıl görünümünü 7,70 trilyon yen net gelir olarak revize etti. Şirket, önceki görünümden 135 milyar yen daha iyi olan 205 milyar yenlik bir işletme zararı öngördüğünü de açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu