Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

“AL” Tavsiyesi Korunan MPARK Hedefi 16,98 TL’den 16,46 TL’ye Güncellendi

Medikal Park telekonferans notu, hisse fiyat güncellemesi ve gelişmeler ışığında MPARK'a bakış;
“AL” Tavsiyesi Korunan MPARK Hedefi 16,98 TL’den 16,46 TL’ye Güncellendi
Son Güncelleme: 
Yorum

MPARK‘ı geçtiğimiz haftalarda döviz kiralarında değişikliğe gidilmesi ve şirketin kiralama giderlerinde risklerin kontrol altına alındığı yönündeki açıklamaları ile analistler 16,98 TL hedef fiyatına güncellemişti. Bu hafta gelen üçüncü çeyrek mali tabloları ve şirketin yapmış olduğu telekonferans notundan sonra MPARK hedef fiyatı analistlerce 16,46 TL’ye güncellendi.

Şirketin telekonferans notunu;

  • Zor makroekonomik faktörlere rağmen, gelirler 3Ç18’de tüm segmentlerde 3Ç17’ye göre artış gösterdi. Yurtiçi hasta gelirleri yıllık bazda %14,6 oranında artarak 608 milyon TL’ye ulaşırken, Medikal Turizm gelirleri yıllık bazda %83 artarak 99 milyon TL’ye yükseldi. Diğer iş kollarından gelirler yıllık bazda % 85 artışla 75 milyon TL oldu.
  • Şirket, yılın son çeyreğinde Pendik hastanesinden ve 1Ç19’da Mersin hastanesinden pozitif FAVÖK katkısı yaratmayı hedefliyor.
  • Medikal Park tüm kira ödemelerini Ekim ayında 4 ABD Dolar kurundan TL’ye çevirmişti gelişmenin reaksiyonu 4Ç18’de tam etkisini görülebileceği belirtiliyor.
  • MPARK 30 Eylül sonrasında 13 milyon EUR tutarında finansal kiralama borcuna ilişkin bir hedge işlemi daha gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen tüm hedge işlemleri sonrasında, şirketin borcunun %74’ü TL, %26’sı yabancı para cinsidir.
  • Şirket, önümüzdeki yıl sadece Gaziantep’te bir yeni hastane açmayı planlıyor. Ancak bu hastane için herhangi bir yatırım harcaması gerçekleştirmiyor olacak. Önceki yatırımlarından farklı olarak gelir paylaşımı modeline dayalı olması hedefleniyor.
  • Şirket önümüzdeki dönemde organik büyümeye odaklanarak mevcut hastanelerinin kapasite kullanımını artırmayı öngörüyor.

şeklinde inceliyoruz.

Hisseye Yatırım Gelişmeler Işığında Değerlendirildi

4Ç18 MPARK Beklentisi Olumlu ve Hisse Yansıması Pozitif ÖngörülüyorAçıklanan 9A18 sonuçlarına piyasa reaksiyonunu, finansal giderlerin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi kaynaklı negatif yönde gözlemledik. Lakin mevsimselliğin olası pozitif etkisi ve tüm segmentlerde gelir büyüme beklentisiyle, 4Ç18’de güçlü ciro tahminleri sürdürülebilir.

Yılın son çeyreğinde yapılan hedging işlemlerinin, kira kontratlarının tümünün TL’ye dönülmesinin ve Pendik Hastanesi’nin olumlu katkılarını daha net görebiliriz. Hissenin hedef fiyatında yapılan güncellemenin aşağı yönlü olmasına rağmen gelişmelerin sonucuna baktığımızda 4. çeyrek mali tablolarına yönelik olumlu beklentiler ışığında analistlerin “AL” tavsiyesini teyit edebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu