Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mnuchin’in Ticaret Anlaşması Yorumları ile Hisse Senetleri Yükseldi

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in ticaret anlaşması için bir yol olduğunu söylemesiyle birlikte hisse senetleri yükseldi.
Mnuchin’in Ticaret Anlaşması Yorumları ile Hisse Senetleri Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bugün yaptığı konuşmada, ABD ve Çin arasında bir anlaşmanın neredeyse yüzde 90 oranında tamamlandığını söyledi. Mnuchin’in bu yorumları, hisse senetlerini destekledi ve yükselişlerini sağladı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması, Intel ve Apple hisse senetlerinin daha iyi bir performans göstermesiyle 52 puan yükseldi.

Dow Jones Apple ve Intel İle YükseldiS&P 500 endeksi, enerji ve teknoloji sektörlerinin öncülüğünde yüzde 0,2 oranında değer kazanırken, Nasdaq Kompoziti yüzde 0,9 oranında yükseliş yaşadı. Teknoloji hisseleri, Micron’un yüzde 12’lik kazancının öncülüğünde yükselişe geçti. Aynı zamanda yarı iletken hisseleri de yükseliş gösterdi.

VanEck Vektörler Yarı İletken ETF (SMH) yüzde 2,7 oranında yükseldi. Advanced Micro Devides ve Nvidia hisseleri de yüzde 4’ten fazla değer kazanırken, Micron ETF’leri en iyi performansı gösteren taraf oldu.

Mnuchin, CNBC’ye yaptığı açıklamada, ticaret savaşında anlaşmalı olarak yolun yüzde 90’ının tamamlandığını dile getirdi.

Ticaret Anlaşması Yüzde 90 TamamlandıGeri kalan kısmın da tamamlanması için bir yol olduğunu düşündüğünü söyleyen Mnuchin, G-20 görüşmesinde ilerleme kaydedileceğini söyledi. Bloomberg News ise ABD’nin iki tarafın müzakerelerine devam etmesi için 300 milyar dolar değerinde Çin malındaki tarifeleri askıya almak istediğini de belirtti.

Trump ise Fox Business’a, ABD-Çin ticaret anlaşmasının mümkün olduğunu söyledi; ancak şimdi bulundukları yerden çok memnun olduklarını söyledi. Trump, “Bir servet alıyoruz ve açıkçası Çin için pek iyi bir şey değil, ama bu bizim için iyi bir şey,” ifadelerini kullandı.

Ticaret müzakereleri, ABD’nin milyarlarca dolar değerinde Çin ithalatına uygulanan tarifeleri artırmasının ardından Mayıs’ta durmuştu.

Müzakereler Mayıs'ta DurduÇin ise ABD’nin hamlesine karşılık verdi ve 60 milyar dolarlık ABD malındaki gümrük vergilerini artırdı. ABD’den Huawei’ye yönelik bir hamle gelirken, Çin’den de nadir toprak ihracatına yönelik bir tehdit geldi. National Securities Baş Stratejisti Art Hogan, “Muhtemelen duyacağımız şey koreografik olacaktır. Muhtemelen toplantının iyi gittiğini ve müzakere masasına geri döneceklerini söylecekler,” dedi.

Bunların hepsinin düzeltilebilir olduğunu söyleyen Hogan, “Sorun, bunların hepsinde çok fazla önemsiz gösteri var. Her iki tarafın da üsleriyle oynamaya ihtiyacı var,” ifadelerini kullandı.

Wall Street, FED yetkililerinin yorumlarını açıklayarak Salı gününe Haziran ayının en kötü seviyelerinden başladı.

Wall Street Salı Gününe Kötü BaşladıFED Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının ABD ekonomisinin daha düşük oranlar talep edip etmediğini değerlendirdiğini söyledi. Ancak Powell, son ekonomik değişikliklerin ne kadar hızlı olduğu göz önüne alındığında FED’in bekle ve gör yaklaşımını alacağını da sözlerine ekledi.

St. Louis FED Başkanı James Bullard ise faiz indirimi ihtimalini küçümsedi. Piyasa beklentisinin 50 baz puanlık indirime işaret etmesini fazla bulan Bullard, indirimin neredeyse kesinleştiğini belirtti. Yatırımcılar ise FED’in Temmuz ayında faiz oranlarını en az 25 baz puan düşüreceğini iddia ediyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu