Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Bakanı: Wall Street’in 2 Günlük Düşüşü Doğal Bir Düzeltme!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Wall Street’in 2 günlük düşüşünü “doğal bir düzeltme” olarak yorumladı. Detaylar haberimizde;
ABD Hazine Bakanı: Wall Street’in 2 Günlük Düşüşü Doğal Bir Düzeltme!
Yorum

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Wall Street’teki 2 günlük düşüşü “doğal bir düzeltme” sözleriyle tanımlayarak dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Piyasaların her iki yönde de çok ileri gitme eğiliminde olduğunu söyleyen Mnuchin, ABD’nin ekonomik hikayesinin inanılmaz derecede olumlu olduğunu söyledi.

Ekonomik büyümenin çok güçlü, enflasyonun ise kontrol altında olduğunu dile getiren Mnuchin, hisse senetlerinde Mart ayından bu yana yaşanan en kötü düşüşü doğal bir düzeltme ifadesiyle niteleyerek temellerin hala çok güçlü olduğunu kaydetti.

ABD ekonomisinin ve gelirlerinin güçlü olmadığını söyleyen Mnuchin, piyasalar çok yükseldikten sonra düşüşün doğal olduğunu vurguladı.

ABD Hazine Bakanı Ekonomi Güçlü YorumuPiyasada enflasyon, faiz oranları ya da ticaretle ilgili yeni bir bilgi olmadığını bildiren Hazine Bakanı, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarını düzenlediği Bali’de verdiği demeçte, FED’in Trump’ın eleştirileri nedeniyle herhangi bir zarar görmediğini aktardı. İlaveten Mnuchin, Powell’ın FED’de iyi iş çıkardığını çünkü onun düzenleme ortamından anladığını bildirdi.

Başkan Trump’ın faiz oranlarının düşük seviyelerde kalmasını istediğini anlatan Mnuchin, “Başkan ekonomik yavaşlamayla ilgili endişeli ve bu gayet yerinde” dedi.

ABD Hazine Bakanı FED Başkanı İyi İş ÇıkartıyorMnuchin ayrıca tahvil getirilerindeki son yükselişin, verim eğrisindeki normalleşmenin bir yansıması olduğunun üzerini çizdi. Ve bu normalleşmenin, borsadaki bir düzeltmeyle aynı anda gerçekleşmesinin mantıklı olduğunu söyledi. Mnuchin, Amerikan tahvillerine olan küresel talep devam ettikçe Çin’in misilleme olarak ABD Hazine tahvillerini satmasından endişe duymadığını ve ABD hükümet borcu için çok fazla talep bulunduğunu belirtti.

Sonuçta; yatırımcıların tahvile yönelmesiyle ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3.15’e gerilese de ardından toparlanma başladı.

Bugün hisse senedi vadelilerinin kazançlarını artırdığı görülürken ABD tahvil faizlerinin yönünü yukarı çevirdiği kaydedildi. Tüm bunların yanında Steven Mnuchin, ticaret savaşı hakkında da konuştu. Washington ile Pekin arasında yapılacak herhangi bir ticari görüşmenin para birimi meselelerini içermesi gerektiğini vurgulayan Mnuchin, Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang’la yaptığı görüşmede zayıf Çin yuanı ile ilgili endişelerini dile getirdiğini aktardı.

Ticaret müzakerelerine devam etmeden önce iki ülkenin anlaşmazlığını ele almak için Pekin’in eylem maddelerini tanımlaması gerektiğini de kaydeden Hazine Bakanı; “bence Pekin’in bu konulardaki bakış açısından verimli bir açıklama yaptık” dedi ve mevcut koşulların yuanı dolar karşısında düşürdüğünü hatırlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu