Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mısır, Mevsimsel Etkilerle Yükselen Emtialar Arasında İlk Sırada

Mısır vadeli işlemleri yaklaşık bir ayın en yükseğine çıkarken aynı zamanda günün en çok artan emtiası oldu.
Mısır, Mevsimsel Etkilerle Yükselen Emtialar Arasında İlk Sırada
Son Güncelleme: 
Yorum

Mısır fiyatları, bazı üretici ülkelerde havaların kurak gitmesinden destek buluyor. Talep tarafında artış olması arz sıkıntısını gündeme getirirken, fiyatlar Mayıs ayının ilk haftasından bu yana en yüksekte seyrediyor. Ayrıca en çok artan emtialar arasında mısır, listenin en üst sırasında yer alıyor.

Mısır vadeli işlemleri, kontrat bazında 700,30 dolardan işlem görüyor.
Mısır Emtiası Konrat Fiyatları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cuma günü 682’den kapanan mısır emtiası, yeni haftaya belirgin bir yükselişle başladı. 7 Haziran işlemlerinde 706,12 seviyesini aşan ürün, günün genelinde sakin pozitiflik sergiledi. Son bir aylık performansına bakıldığında Mayıs ayına 680 üzerinden girdiğini görmekteyiz.

7 Mayıs’ta 734 doları aşan mısır, ayın 26’sında 603’e kadar geriledi. Son bir haftadır ise yeniden toparlanmaya geçti. Böylelikle haftalık kazancı %6,25 oldu. Yıllık süreçte %110 yükselen mısır, aylık bazda %5’e yakın değer kaybetti.

Pazartesi günü diğer emtialardaki duruma bakıldığında, en çok artanlar arasında mısırdan sonra; soya yağı, buğday, soya fasulyesi ve portakal suyu yer alıyor. En çok artış gösterenlerin hepsinin tarımsal emtia olması dikkat çekiyor.

Mısır fiyatları %2,77 artıda işlem görürken, soya yağı %2,40, buğday %1,72, soya fasulyesi %1,55 ve portakal suyu %0,68 artıda fiyatlanıyor.

Yatırımcısına kaybettirenlere baktığımızda en çok düşenin %1,27 ile kakao olduğunu görmekteyiz. İkinci sırada %1,08 azalışla işlem gören bakır yer alıyor. Bakır fiyatlarındaki düşüşte, Çin’de beklentinin altında gelen ihracat rakamlarının etkisi oldu.

Doğal gaz %0,58, gümüş %0,61 ve kahve %0,20 düşüşle en çok azalanlar arasında yer alan diğer ürünler oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu