Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Libresi 3,82 Doları Gören Bakır Fiyatları Ralliye Devam Ediyor

Libresi 3,82 dolardan işlem gören bakır fiyatları yükselişini tam gaz devam ettiriyor.
Libresi 3,82 Doları Gören Bakır Fiyatları Ralliye Devam Ediyor

Bakıra gelen yüksel talep, fiyatlara yeni rekorlar getirmeye devam ediyor. Küresel piyasalar ABD teşvik paketi ve koronavirüs vakalarının azalmasıyla birlikte ekonomik toparlanma oluşacağı ihtimalini fiyatlıyor.

Bakır, saat 11:58’de libre başına 3,82 liradan işlem görüyor. Son 24 saatlik değişiminin ise %0,81 artıda olduğu görülüyor.
Bakır Fiyat Yükseliş Hızlandırıyor
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Bakırda bir süredir devam eden yükseliş, yatırımcıların emtiaya olan ilgisinin hala devam ettiğini gösteriyor. Değerli metal geçtiğimiz hafta 3,77 dolardan fiyatlanıyordu. Pazartesi gününde de rallinin etkisini artırdığı görüldü.

Öte yandan bakırın tonu Londra Metal Borsası’nda (LME) üç aylık sözleşmelerde Cuma günü 8270,50 dolardan fiyatlanmıştı. Bugün ise %0,9 artış kaydeden fiyatların ton başına 8406 dolardan fiyatlandığı görüldü. Bu da son 9 yılın zirvesiydi.

Gelişmelerin oldukça sıcak olduğu yeni haftada 2012 yılından bu yana en sert yükselişini kaydetti. Bu durumdaki en büyük etkenlerden birinin ise küresel büyüme ve tüketimin getirdiği iyimserlik oluyor. Toparlanma gerçekleştiği taktirde pek çok analist yüksek taleple birlikte fiyatların artacağını belirtiyor.

Analistler, 2021’de bakır fiyatlarının oldukça yüksek seyredeceğini belirtmişlerdi. Londra merkezli CRU Gruop Baş Danışmanı Charlie Durant, Aralık sonunda yaptığı bir değerlendirmede fiyatlardaki rallinin henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirtmişti. 2021’de fiyatlarda ciddi oynaklıkların görülebileceği de belirttiği tahminler arasındaydı.

MineLife Pty. Kıdemli Analisti Gavin Wendt, bakır analizinde dikkat çekici noktalara değindi.

Gavin Wendt Bakır AnaliziÖte yandan değerli metaldeki arz ihtiyacı ve beraberinde artan talep, fiyatları yükselterek yatırımcıların ilgisini bu yöne çekecek. Salgının bundan sonraki seyri, aşılama çalışmaları, açıklanan ekonomik göstergeler ve ekonomileri iyileştirmeye yönelik atılan yeni adımların fiyatlarda belirleyici olacak diğer etkenler olduğu düşünülüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum