Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Les Ottomans’ı Alan Akbank’ın Hisse Fiyatı Yüzde 1,5 Yükseldi

Akbank, Ünal Aysal'ın oteli Les Ottomans'ı kredi borcuna karşılık icradan aldığını ve tapu işlemlerinin ardından satışının yapılacağını açıkladı.
Les Ottomans’ı Alan Akbank’ın Hisse Fiyatı Yüzde 1,5 Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Akbank, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada Galatasaray eski Başkanı Ünal Aysal’ın oteli Les Ottomans’ın 17 Aralık 2020 tarihinde yapılan icra satışında, 430 milyon TL bedel ile alacağa mahsuben alındığını ve hukuki sürecin devam ettiğini açıkladı.

Otelin Unit Investment NV firmasına kullandırmış olduğu kredinin teminatı olduğu belirtildi.
Akbank KAP Duyurusu
Kaynak: KAP

Tapunun banka adına geçmesinin ardından yerli veya yabancılara satılmasının planlandığı ifade edildi. Ünal Aysal, kredi borcunu ödeyemediği için 2019 yılında konkordato talep etmişti. Mahkeme bu kararı kabul ederek Hotel Les Ottomans’a kayyum atamıştı.

Ancak otel yönetimi geçen süre boyunca borçlarını kapatamadığı için İstanbul’un Beşiktaş ilçesi Kuruçeşme mevkiinde yer alan otel, İstanbul 10. İcra Dairesi’nde satışa çıktı. Akbank ise 430 milyon lira alacağına karşılık olarak, otelin yeni sahibi oldu.

Akbank T.A.Ş (AKBNK) hisseleri gün ortasında yapılan KAP duyurusunun ardından yükselişe geçti.
Akbank Hisseleri Yükselişte
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü 6,4 liradan kapanan banka hisseleri, haftanın son işlem gününe yatay bir başlangıç yaptı. Saat 15,23’te %1,41 değer kazancıyla 6,49 TL’de işlem gören hisse fiyatı, gün içinde 6,35 – 6,50 arasında seyretti. Böylelikle gün içi kazancı %1,5 seviyesine yaklaşmış oldu.

Akbank hisseleri yıllık bazda %21 oranında düşüş göstererek, yatırımcısına kaybettirenler arasında yer aldı. En düşük seviyeyi pandeminin kapanmalara sebep olduğu Mart ayında 4,53 TL ile gerçekleştirmişti.

Deniz Yatırım analistleri Les Ottomans otelin alınmasının banka hisselerine sınırlı olumlu etkisi olacağını bildirdi. Garanti BBVA’nın piyasalara bakış bülteninde AKBNK hisseleri için birinci destek 6,32, ikinci 6,22, birinci direnç 6,48, ikinci direnç 6,58 TL olarak açıklandı.

Bankanın hisselerinin 20 günlük ortalaması 6,27 TL, 52 günlük ortalaması 5,77 TL oldu. Haftalık bazda 6,12 – 6,50 arasında hareket eden banka hisseleri ayın en düşüğünü 6,01, en yükseğini 6,67 olarak gerçekleştirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu