Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IEA: Küresel Petrol Talebi 2021’de Günlük 5,7 Milyon Varil Artacak

Petrol piyasasının salgın öncesi haline dönmesinin gelecek yılın ortalarını bulacağı söylenen IEA Haziran raporunda, bu yıl tarihin en sert talep düşüşüne tanıklık edeceğimiz yinelendi.
IEA: Küresel Petrol Talebi 2021’de Günlük 5,7 Milyon Varil Artacak
Son Güncelleme: 
Yorum

International Energy Agency (IEA), Petrol Piyasası Haziran 2020 raporu yayımlandı. Covid-19 pandemisinin petrol piyasasına etkilerinin değerlendirildiği raporda, bu yıl küresel günlük talebin, tarihin en büyük düşüşü olan 8,1 milyon varil azalması öngörülüyor. Salgın nedeniyle getirilen kısıtlamaların, talep tarafındaki etkilerinin 2022 yılına kadar hissedileceği tahmin ediliyor.

Haziran ayı raporuna göre küresel petrol arzı Mayıs ayında günlük 11,8 milyon varil azaldı.

Mart ve Nisan aylarında Çin’de, Mayıs’ta ise Hindistan’da petrol talebinde artış olduğu bildirildi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC), üretim kesintisi kararı hatırlatılarak, 2021 yılında yeniden iyileşmeye geçileceğinin sinyali verildi. Bu yıl küresel talebin 8,1 milyon varil azalması, 2021’de ise 5,7 milyon varil artacağı tahmin ediliyor.

2021 yılında talepte beklenen sıçramanın, bugüne kadarki en yüksek artış olması öngörülüyor. Mayıs ayında hem talepte hem de fiyatlarda son üç ayın en keskin artışı gerçekleşti. Fiyatların havacılık sektörü faaliyetlerinin tamamen durmasından etkilendiği belirtilen raporda, son zamanlarda yaşanan toparlanmanın 2020’nin ilk yarısı için de iyimserliği artırdığı kaydedildi.

Küresel Petrol Talebi
Kaynak: IEA

Piyasanın salgın nedeniyle çok fazla kırılgan olduğu, ancak Çin gibi büyük ülkelerde kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte Nisan sonu ve Mayıs başında talepte ciddi bir toparlanma olduğu ifade edildi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre 2020 yılında, hava yolu taşımacılığını kullanan kişi sayısı, 2019’a kıyasla %55 daha düşük. Normalleşmeye geçilmesiyle uçak yakıtlarının kullanımının artacağı ve bu alandaki kullanımın 2021 yılında kriz öncesi döneme dönmesinin mümkün olacağı belirtildi.

IEA Başkanı Fatih Birol, asıl sorunun insanların eskisi gibi uçuş yapmaya ne zaman başlayacağı olduğunu belirtti.

IEA Başkanı Fatih Birol AçıklamasıKüresel petrol talebinin coronavirüs salgınından önce günlük 100 milyon varil olduğunu belirten Birol, normal haline, gelecek yılın ortalarına doğru ulaşılabileceğini kaydetti. Kriz öncesi döneme yeniden dönmenin tamamen alınan önlemler ve hükümetlerin enerji sektöründeki çözümlerine bağlı olduğunu dile getirdi.

Evden çalışma veya video konferans şeklindeki toplantıların enerji sektöründeki sorunları çözmeyeceğini söyleyen Birol, daha verimli havacılık sektörünün enerji talebinde değişiklik yaratacağına dikkat çekti. İnsanların davranış şekillerinin petrol piyasasını şekillendireceğini, ancak doğru uygulamalar sayesinde küresel çevre sorunlarına da çözüm bulunacağını sözlerine ekledi.

Hafta başında ikinci dalga korkusuyla düşüşe geçen petrol fiyatları bugün hafif toparlandı.
Ham Petrol 37 Dolar Üstü Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hafta sonu Çin’de yeni vakaların bildirilmesi ve Türkiye gibi bazı ülkelerde de artış olması fiyatları baskılamıştı. Brent petrolün varili 37, ABD türü ham petrolün 34 dolara kadar inmişti. Ancak Salı günü fiyatların yeniden yukarı yönde hareket ettiğini görmekteyiz.

TSİ 15:00’te %1,80 artıda 37,80 dolardan işlem gören ham petrol, gün içinde 1 dolardan fazla kazanç sağladı. %2,14 yükselişle 40,57 dolarda seyreden Brent petrol ise gün içinde 2 dolara yakın artış gösterdi. Ham petrol fiyatları Nisan ayında eksi seviyeye düştükten sonra, OPEC ve ortaklarının arz kesintisini artırmasıyla toparlanmıştı.

Emtia analisti Jeffrey Halley, eğer üretim artmaz ve toparlanma bu şekilde devam ederse fiyatların yukarı yönde hareketinin süreceğini ifade etti.

Ham petrolün varili Salı günü 36,38  – 37,94 dolar arasında hareket etti. Analistler düşüş eğiliminde 34,17’den sonra 36,10 – 34,60 – 33,00 seviyelerinin gündeme geleceğini düşünüyor.

Bugün fiyatlarda görülen pozitif tabloda dün Suudi Arabistan’dan gelen açıklamanın etkisi oldu. Gelen açıklamada bazı Asyalı alıcılara yönelik arsın %40 kadar azaltıldığı bildirildi. Yedi alıcıyı kapsayan kısıtlamaların %10-40 arasında değişkenlik göstereceği biliniyor.

Bunun yanında ABD Merkez Bankası’nın ekonomiyi destek için açıkladığı yeni programlar da petrol fiyatlarının yükselmesine yardımcı olan bir diğer faktör oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu