Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüsün Seyri ve TCMB Kararına Odaklanan Dolar/TL 6,95’i Aştı

TCMB'nin politika faiz oranını açıklamasına bir gün kala, dolar/TL 6,95 lira seviyesini aştı.
Koronavirüsün Seyri ve TCMB Kararına Odaklanan Dolar/TL 6,95’i Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Aylardır piyasalar üzerindeki etkisini sürdüren koronavirüs salgını ne yazık ki devam ediyor. Kabusun ne zaman son bulacağını kestirmek ise oldukça zor görünüyor. Günlük yaşamı ve sarsılan ekonomileri eski düzenine döndürme çabaları sürse de bu kısa vadede pek de mümkün görünmüyor.

Piyasalar bu durumlardan etkilenirken haliyle yatırım araçlarının seyri de değişiyor. Salgınla birlikte azalan talep petrolü rekor düşük fiyatlara sürüklerken, güvenli liman olarak görülen altın ciddi yükselişler kaydetmişti. Son gelişmelerle birlikte altın fiyatlarında hafif gerilemeye rastlandı. Bu düşüşte virüsün yayılma hızının nispeten yavaşlıyor oluşu rol oynadı.

Dolar/TL ise haftanın ilk gününe 6,90 lira seviyelerinin üzerinden başlamış ve kısa süre sonra bu seviyesinden geri çekilmişti. Dolar kurunun 2018 yılının Ağustos ayından bugüne dek gördüğü en yüksek seviye olan 6,95 lira üzeri, şu sıralar yeniden aşinalık kazanıyor. Aşağıdaki grafikte dolar kurunun 2018 yılındaki seyrini inceleyebilirsiniz;

Dolar Kuru 2018 Seyri
Kaynak: BBC

O dönemlerde Türk lirasında meydana değer kayıpları konuşuluyor ve bu durumun daha büyük risklere yol açabileceği yönünde endişeler gelişiyordu. ABD’nin ülkemiz için yaptırım kararına yönelmesinden destek bulan dolardaki yükseliş, beraberinde görülen bir dizi gelişmeden etkilenmiş ve 6,95’li seviyelerin üzerine kadar tırmanmıştı.

Şimdilerde de 6,80 bandından aşağı inmeyen dolar/TL, Salı günü TSİ 11:59’da 6,9664 liradan alıcı buluyor. 7 lira seviyelerine dayanıp dayanmayacağı izlenecek.
Dolar 21 Nisan Grafik
Kaynak: piyasa.paratic.com

Salı günü kaydettiği yükselişin ardından hızlıca aşağı yönelen kur 6,8741 lira seviyelerini gördü. Gün boyu hareketli bir şekilde dalgalandı ve 6,9393 ile günü kapattı. Ardından Salı gününe de artıda başladı ve 6,95 liranın üzerinde yatay bir seyre yöneldi.

GCM Yatırım analistleri, kurun yükseliş trendini sürdürdüğüne değinerek TCMB’nin yarınki kararının fiyatlar üzerinde büyük oranda etkileyici olacağını belirttiler. Kısa vadeli görünüm dikkate alındığında 6,96 – 6,89 lira seviyeleri arasında sıkışma olabileceği de yapılan değerlendirmeler arasındaydı.

İş Yatırım analistleri ise piyasadaki son gelişmeleri şöyle değerlendirdi;

İş Yatırım Piyasa DeğerlendirmesiÖte yandan petrol fiyatlarında görülen düşüş, küresel piyasalara satıcılı bir seyir getirdi. Mayıs vadeli ABD petrolü dün tarihinde görülmemiş bir olaya şahitlik etti ve varil başına sıfırın altında fiyatlanarak eksi 40 dolardan işlem gördü.

Yarın saat 14:00’te faiz kararını açıklayacak olan TCMB, ekonomistlerin tahminlerine göre faiz indirim trendini sürdürecek. Kararın başta dolar kuru olmak üzere piyasaların seyri üzerinde bir etki edeceği düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%