Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kasım’a 1 Haftanın Düşüğünde Başlayan Doğal Gaz Ekside Fiyatlanıyor

Doğal gaz vadeli işlemleri, Kasım ayının ilk gününe düşük başlayıp gün içinde 5,28 dolara kadar geriledi.
Kasım’a 1 Haftanın Düşüğünde Başlayan Doğal Gaz Ekside Fiyatlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekim ayının başında Avrupa’daki enerji krizi ve küresel tedarik sıkıntılarıyla 6,52 dolarla rekor kıran doğal gaz CFD’si, bu noktadan sonra hafif geriledi. Geçen hafta yeniden yükselirken Kasım ayının ve haftanın ilk gününe düşük başladı.

Cuma günü en son 5,55 dolarda fiyatlanan enerji emtiası, bugünkü açılışı 5,30 dolarla yaptı. Böylece yılın 11. ayına 22 Ekim sonrası en zayıf seviyesiyle başladı.

TSİ 10.28’de yüzde 2,8 ekside fiyatlanırken gün içi hareket aralığı 5,28 – 5,43 dolar oldu.
Doğal Gaz 1 Kasım
KAYNAK: Piyasa.ğparatic.com

Aynı dakikalarda en çok düşen emtialar arasında ilk sırada yer aldı. Son veriler ışığında doğal gaz vadeli işlemleri, tüm kısa vadeli göstergelerde eksiye geçti.

Haftalık bazda yüzde 12,3 değer kaybederken aylık bazda yüzde 3,1 değer kaybı yaşadı. Yıllık bazda ise getiri yüzde 58’lere geriledi. Rekorun kaydedildiği zamanlarda yıllık getiri yüzde 100’ün üzerine çıkmıştı.

Doğal gazda gerileme, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen hafta Gazprom’un 8 Kasım’dan itibaren Avrupa gaz depolama tesislerini yeniden doldurmaya başlayacağını açıklamasıyla yönlendirildi. Putin, tedariki artırma talimatıyla ilişkin bunun Avrupa enerji piyasasında olumlu bir durum yaratacağını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu