Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada Merkez Bankası’nın USD/CAD’da Büyük Etki Yaratması Beklenmiyor

Kanada Merkez Bankası'nın bugünkü kararının para birimini fazla etkilemeyeceği tahmin edildi.
Kanada Merkez Bankası’nın USD/CAD’da Büyük Etki Yaratması Beklenmiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kanada doları, Nisan ayında Kanada Merkez Bankası gelişmesinden aldığı destekle Amerikan doları karşısında son yılların en yükseğine ulaşmıştı. Ülkenin merkez bankası önceki toplantıda faizi sabit bırakırken iyileşen ekonomik görünüme atıfla daha şahin açıklamalarda bulunmuştu.

Aynı zamanda 2021 için gayri safi yurt içi hasıla büyüme tahminini yüzde 4’ten yüzde 6,5’e yukarı yönlü revize etmişti. Ülkenin para birimi sonrasında dolara karşı yükseliş yönlü hareket etti.

Amerikan dolarının Kanada doları karşısındaki değerini yansıtan USD/CAD paritesi, bugün merkez bankası kararı öncesinde ekside seyrini sürdürüyor.
USD/CAD Negatif Seyir
Kaynak: piyasa.paratic.com

Dün kapanışı 1,23 seviyelerinde yapan USD/CAD, bugün Kanada Merkez Bankası kararı öncesinde kayıpla ilerliyor.

Bugün en düşük 1,2073’e gerileyen majör parite için beklenti ise etkinin sınırlı olacağı yönünde. ING ekonomistlerinin son notuna göre Kanada Merkez Bankası’nın faiz duyurusu piyasalar için güçlü bir sürpriz potansiyeline sahip görünmüyor.

Ülkenin daha güçlü TÜFE verisi ve hızlı aşı uygulamasının, sallantılı iş piyasası performansını dengelediğini belirten ekonomistler Kanada Merkez Bankası’nın politikasında değişiklik yapmayacağını öngördü. “Bugünkü toplantının etkisinin Kanada doları için ya nötr ya da hafif olumlu olmasını bekliyoruz” dendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu