Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada ve ABD İş Verileri USD/CAD’ı Sert Düşürdü

Açıklanan verilere tepki veren paritede sert düşüş olurken değerler Eylül 2017 seviyelerine yakın kaldı.
Kanada ve ABD İş Verileri USD/CAD’ı Sert Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Kanada doları karşısındaki değerini yansıtan USD/CAD paritesi, açıklanan işgücü verilerinin ardından sert düştü. Aynı dakikalarda açıklanan verilerden ABD’nin tarım dışı istihdamı Mayıs’ta 559 bin artarken rakam beklentileri karşılamadı.

İşsizlik ise yüzde 5,8’e geriledi. Kanada ise istihdamda 20 bin düşüşe ilişkin piyasa beklentilerinin üzerinde 68 bin kişiyi işten çıkardı. İşsizlik %8,2’ye yükselirken işgücü verimliliği ilk çeyrekte yüzde 1,7 düştü.

Dolar endeksi verilerin ardından 3 haftanın yükseklerinden 90,3’lere çekildi. TSİ 15.55’de yüzde 0,20 kayıpla 90,34’te duruyor.
USD/CAD Grafiği Mayıs İşgücü Rakam Sert Düştü
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Majör paritelerden USD/CAD da verilerin açıklandığı TSİ 15.30’dan sonra 1,2088’lik gün içi düşük seviyeyi kaydetti. Dünkü güçlü verilerle gün boyunca 1,21 üzerinde kalan ABD-Kanada doları paritesi, TSİ 16.00 sıralarında yüzde 0,15 ekside seyrediyor.

Bununla birlikte parite petrol fiyatlarının da etkisiyle 2017 seviyelerine yakın kaldı.

Düşüş isteğinin sürmesi durumunda izlenecek ilk teknik destek 1,2085’ken ilk teknik direnç 1,2080’e işaret ediyor. Günlük, aylık ve yıllık bazda ekside performans sergiliyor.

İhracat zengini Kanada, emtialardaki yükselişten, özellikle de petrolün artışından pozitif etkileniyor. Batı Teksas türü ham petrol varil başına 69,31 dolardan işlem görürken bu Eylül 2018 sonrası en yüksek oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu