Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jeopolitik Gerilimler İstihdam Raporu Beklentileri Arasında Hisseleri Frenleyebilir

Yatırımcılar istihdam raporunu beklerken jeopolitik gerilimlerin önümüzdeki hafta hisseleri frenleyebileceği söylendi.
Jeopolitik Gerilimler İstihdam Raporu Beklentileri Arasında Hisseleri Frenleyebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcılar Orta Doğu gerginliklerinin piyasanın geri çekilmesi için katalizör olup olmadığını merak ederken jeopolitik endişelerin önümüzdeki hafta hisse senetleri üzerinde baskı yapmaya devam edebileceği söylendi.

Hisse senetleri Perşembe günü yeni zirvelere yapılan ralliden sonra yılın ikinci işlem günü olan Cuma gününde satış dalgasına yakalandı. ABD hisse senetleri haftayı düşüşle kapatırken üç ana endekste de kayda değer gerilemeler görüldü. ABD borsalarının düşüş nedeni ise Pentagon’dan yapılan Kasım Süleymani açıklaması oldu.

Yapılan açıklama tüm dünyada son dakika gelişmesi olarak duyurulurken, açıklama petrol fiyatlarını yükseltti ve İran’ın misillemesine ilişkin endişeleri artırdı.

Kasım Süleymani Olayı Endişe Yükseldi Zaten İran da ABD’den Kasım Süleymani’nin intikamını alacağını bariz bir şekilde söyledi. Önümüzdeki hafta izlenecek büyük olay ise Aralık ayının istihdam raporu ki Refinitiv’e göre 160 bin bordrolu çalışan eklenmesi ve ortalama kazançların yıllık bazda yüzde 3.1 artması bekleniyor.

İstihdam raporu, Aralık ayındaki ISM üretim verilerinin şaşırtıcı şekilde negatif gelmesinden sonra özellikle önem taşıyor. &P 500, dört günlük haftayı Cuma günkü yüzde 0.7’lik düşüşün ardından yüzde 0.2 kayıpla 3.235’te sonlandırdı. Hazine getirileri de Cuma günü geri çekildi.

Prudential Financial’ın baş piyasa stratejisti olan Quincy Krosby, bunun kar elde etmek için bir ders kitabı mantığı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

ABD Piyasa İstihdam Verisi Bekleniyor “Bununla birlikte, soru alıcıların ne zaman geleceği olacaktır. Bu hafta sonu ve gelecek hafta, çoğu şey Beyaz Saray ve İran’dan gelecek manşetlere bağlı olacak.” Bazı analistler dördüncü çeyreğin yüzde 8.5’lik S&P 500 kazancından sonra hisse senetlerinde küçük bir tasfiye beklerken Cuma günkü düşüşün daha büyük bir şeyin başlangıcı olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

Bleakley Advisory Group’tan Peter Boockvar, İran’ın küçük bir adım atması durumunda piyasanın omuz silkebileceğini, petrolün kazançlarını kaybedebileceğini ve hisse senetlerinin tekrar yükselebileceğini aktardı. Başka bir uzman ise “Bence kısa vadeli, jeopolitik risk muhtemelen insanların pazarla ilgili temel görüşlerini geçersiz kılacak” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu