Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Merkez Bankası Ekonomik Görünümünü Düşürürken USD/JPY Ekside

Japonya Merkez Bankası, 9 bölgesinden beşi için görünümünü düşürürken yen üzerindeki baskı arttı.
Japonya Merkez Bankası Ekonomik Görünümünü Düşürürken USD/JPY Ekside
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Japon yeni karşısındaki değerini yansıtan USD/JPY paritesi, bugün ekside işlem görüyor. Bununla birlikte Temmuz 2020 sonrası en yüksek seviyelerinde gücünü koruyor.

Dün en son 111,4 seviyesinde işlem gören USD/JPY, bugünkü seansa yatay başladı. TSİ 11.33’de yüzde 0,04 ekside işlem görürken gün içi hareket aralığı 111,23 – 111,51 oldu.

Aylık bazda yüzde 0,91 değerlenen majör parite, yıllık bazda yüzde 5 değer kazandı.
USD/JPY 7 Ekim Düşüş
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Japon yenindeki zayıflık, ABD tahvil getirilerindeki artışla yönlendirilmeyi sürdürüyor. Çünkü yayımlanan son verilerin gösterdiği güçlü istihdam artışı ve yükselen enerji fiyatlarının FED’i Japonya Merkez Bankası’ndan daha önce daralmaya götürmesi bekleniyor.

Aynı zamanda Japonya Merkez Bankası bugün yayımladığı üç aylık raporunda Japonya’nın dokuz bölgesel ekonomisinden beşi için değerlendirmesini düşürdü.

Kurum, aşağı yönlü revizyonunda arz kısıtlamalarının otomobil ve diğer ürünlerin fabrika üretimini kesintiye uğratması ve ihracata bağımlı ekonominin görünümünü gölgelemesine atıfta bulundu.

Japonya Merkez Bankası, otomobil parçalarındaki kıtlıklar nedeniyle üretimin durgun olduğunu söyledi. Bununla birlikte güçlü dış talep ve büyük mali ve parasal destek sayesinde pandeminin verdiği zarar azaldıkça toparlanmanın muhtemel olduğunu belirterek iyimser ekonomik görünümünü sürdürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu