Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalyan Geri Adımı ve ABD Şükran Günü Tepkisi Işığında Borsa İstanbul’a Bakış

Borsa İstanbul'a dünya gelişmeleri, küresel endeksler ve teknik incelemeleri ile günlük bakışımızda görünüm pozitif seyrini koruyor. Ayrıntılar şöyle;
İtalyan Geri Adımı ve ABD Şükran Günü Tepkisi Işığında Borsa İstanbul’a Bakış
Yorum

Borsa İstanbul dün sabah seansında başlattığı primlenmesini artırmış, ikinci seansta küresel piyasalardan pozitif ayrışmayı başararak 92.707,95 puandan kapanmıştı.

Sergilediği pozitif ayrışma grafikleri, Avrupa tarafındaki olumlu yansıyabilecek İtalya gelişmesi ve ABD tepki alışlarının yukarı yönlü küreselleri destekler nitelikteki hareketi başlığı altında Perşembe günü açılışı alıcılı gerçekleşti ve %0.15 civarında primlenme kaydetti.

Seans başından yaklaşık yarım saat sonra satışların yoğunlaştığı işlemlerde %0.25 civarında eksi işaret eden BIST 100 endeksinde hareketli grafikler tekrar pozitife yakın seviyelerde gözlemleniyor.

BIST 100’e Teknik Bakış

Borsa İstanbul Teknik Seviyelerinde Ilımlı Grafikler ÇiziyorEndeksi teknik yorumlanan noktaları ile değerlendirdiğimizde 92.300 seviyesini bugün için bir denge noktası olarak görebilir ve üstünde açılan açıyı pozitif, altında genişleyen açıyı negatif değerlendirebiliriz. Ele alınan destek noktalarında 91.950 seviyesi ve sonrasında 91.200 noktasını yakından takip ediyoruz. Yukarı yönlü harekette gözlemlediğimiz direnç bölgeleri 93.100 ve 93.500 olarak gözlemlenmekte.

İtalya Geri Adım Atabilir

İtalya Bütçe Konusunda Geri Adım Atarsa Bölgeye Olumlu YansırAvrupa tarafından gelen ılık bir hava piyasaların yukarı yönünü destekler nitelikte. İtalya’nın bütçe konusunda geri adım atacağı beklentisi ile Avrupa borsalarında güçlü bir toparlanma kaydediliyor. Gelişmenin gerçekleşmesi durumunda Avrupa’da kaydedilecek yukarı yönlü grafikler küresel satış dalgasının kırılmasına yardımcı olabilir.

Tepki Alışı Thanksgiving (Şükran Günü) Kaynaklı Değerlendirildi

Tepki Alışları Şükran Günü'nün GetirisiABD piyasaları Şükran günü öncesi hafif yükselişle Ekim ayında gördüğü dip seviyelerin üstünde tutunmaya devam ediyor. Açıklanan zayıf ekonomi verileri nedeniyle Fed’in 2019 yılında faiz artışını 2,25 ile sınırlayacağını düşünen yatırımcıların sayısı artıyor.

MSCI Türkiye Dikkat Çekti

MSCI Türkiye Yükselişi Dikkat ÇektiTürkiye varlıkları dünyaya göre pozitif ayrışmayı sürdürüyor. Güçlü TL’yi arkasına alan MSCI Türkiye Çarşamba günü %2.7 artışla en çok kazandıran gelişmekte olan borsa endeksleri arasında yer aldı. 10 yıllık tahvillerde de en iyi kazandıran sabit getirili yatırım araçları arasında yer alıyoruz.

Bu gelişmelerin toplandığı ortak çatı aldında çıkan sonucun Türkiye varlıklarına pozitif yansımasını değerlendirebiliriz. Dolar kurunda bugün hafif bir değerlenme (%0.12) ile 5,3136 TL seviyesinden işlemler gözlemleniyor. İtalya sorunları ile son zamanlarda aşayı yönlü dizisine son günlerde ara veren Euro yine İtalya kaynaklı görülen değer kazanımında %0.52 primlenme ile 6,0704 TL’yi işaret ediyor.

Gelişmeler Işığında Yorumumuz

Dünya Gelişmeleri Işığında DeğerlendirmeGelişmelerin ışığında, dünya borsalarında toparlanmanı gerçekleştiği senaryoda olumlu bir yansıma elde edilebilir. İtalya’nın bütçe konusunda anlaşması ele alındığında son günlerde Euro’da kaydedilen değerlenme ivme kazanabilir.

Dolar kurunda devam eden aşağı yönlü hareket FED Aralık açıklamasına tabi olmakla birlikte fazla volatilite beklenmemekte. BIST 100 endeksi için 92.00090.000 psikolojik destek seviyeleri ve 95.000 psikolojik direnci önem arz edebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu