Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Ekonomisi %1,6 Küçülürken GBP/USD Üzerindeki Baskı Artıyor

Haziran başında 1,42’yi görse de sonrasında gerileyen sterlin dolar paritesi, İngiltere’nin ilk çeyrek GSYİH büyümesi sonrasında 1,38’lerde seyrini sürdürüyor.
İngiltere Ekonomisi %1,6 Küçülürken GBP/USD Üzerindeki Baskı Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz sterlininin Amerikan doları karşısındaki değerini yansıtan GBP/USD paritesi, ülkenin beklenen gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerinin ardından düşük seyrini sürdürdü.

Bugün TSİ 09.00’da açıklanan veriler Birleşik Krallık GSYİH’sinin 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 1,6 küçüldüğünü gösterdi ki rakam yüzde 1,5’lik küçülme tahmininden revize edildi.

Çıktı açısından daralmaya en büyük katkı eğitim, toptan ve perakende ticaret ile konaklama ve gıda hizmetleri sektörlerinden geldi.
GBP/USD 1,38
Kaynak: piyasa.paratic.com

Ayrıca GSYİH seviyesi, 2019 sonundaki pandemi öncesinin yüzde 8,8 altında kaldı. Yıllık bazda ise GSYİH yüzde 6,1 daralmayla ön tahminle uyumlu gerçekleşti.

1 Haziran’da test edilen 1,4219’un ardından dalgalı bir şekilde gerileyen sterlin dolar kuru, dün en son 1,3836’da işlem gördükten sonra Haziran’ın son gününe yatay başladı.

Gün içi yükseğini 1,3861’le Asya seansında kaydeden majör parite, sonrasında inişli çıkışlı seyir izledi. GSYİH büyümesinin açıklandığı TSİ 09.00’da 1,3842’lik düşüğü ve hemen ardından 1,3839’u test etti. 1,3835’lik en zayıf değerini ise açılışta kaydetti.

Aylık bazda yüzde 2,5 ekside duran sterlin dolar ikilisi, buna rağmen yıllık bazda yüzde 11,5 civarında değerlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu