Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere ve AB’nin Anlaşma Açıklaması Beklenirken Sterlin Yükseliyor

Bugün İngiltere ve AB'den Brexit anlaşmasına yönelik açıklamalar gelmesi beklenirken, sterlin yükselişe geçti.
İngiltere ve AB’nin Anlaşma Açıklaması Beklenirken Sterlin Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

AB ve İngiltere arasında son haftalarda gerçekleşen görüşmelerde balıkçılık hakları ve diğer bazı konularda güçlü anlaşmazlıklar yaşandığı belirtildi. Bu durum sterlinin değer kaybetmesine neden olurken, uzmanlar para birimine karşı risklerin 2021’de artacağını söylemişti.

Bugün ise İngiltere ve AB liderlerinden anlaşmayla ilgili açıklama gelmesi beklenirken sterlin dolar karşısında yükseliyor.
GBP/USD Yüzde 0,57 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

GBP/USD paritesi yüzde 0,56 oranında yükselişle 1,3601 dolardan işlem görüyor. Dünkü işlemleri 1,3488 dolardan sonlandıran sterlin, bugünkü işlemlere 1,3508 dolardan başladı. Açılışın ardından yükselişe geçen parite, TSİ 11:55’te 1,3605 dolara kadar yükseldi.

İrlanda Dışişleri Bakanı Brexit sonrası bir ticaret anlaşmasının son dakika aksaklıklarının bir duyuruyu geciktirmesinin ardından beklendiğini söyledi. Simon Coveney bir radyo programına yaptığı açıklamada, anlaşma nihayet açıklandığında çok büyük bir rahatlama olacağını ifade etti.

Coveney, Perşembe günü erken saatlerde yapılması planlanan basın konferanslarının, her iki tarafın da balıkçılık haklarıyla ilgili anlaşmanın ayrıntılarını kesinleştirmesiyle ertelendiğini belirtti. Dün her iki taraftan da yetkiler, anlaşma şansı konusunda iyimser olduklarını, ancak sorunların devam ettiğini söylediler.

EUR/GBP paritesi, güne hafif düşüşle başladıktan sonra %0,56 oranında ekside 0,8981 sterlin seviyesinden işlem görüyor.
EUR/GBP Yüzde 0,56 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemleri 0,9029 sterlinden sonlandıran parite, bugüne 0,9028 sterlinden başladı. Ardından düşüşe geçen parite, TSİ 11:55’te 0,8967 sterline kadar geriledi. Daha sonra %0,50’yi aşan kayıpla işlem görmeye başladı.

AB Baş Brexit Müzakerecisi Michel Barnier Salı günü yaptığı açıklamda, bloğun 31 Aralık öncesinde İngiltere ile Brexit ticaret anlaşması yapmak için son bir hamle yaptığını söyledi. 27 büyükelçiye brifing vermek üzere gazetecilere verdiği demeçte Barnier, önemli bir anda olunduğunu ifade etmişti.

AB, balıkçılık filoları için İngiltere sularına erişimi sürdürmek isterken, İngiltere bu balıkçılık haklarını büyük ölçüde kısıtlamak istiyor. Anlaşmasız bir senaryoda, AB’nin İngiltere sularına erişiminin aniden sona erdiğini veya bunun tersini ifade ediyor. İngiltere, İngiliz sularını korumak için çoktan savaş tekneleri konuşlandırma tehdidinde bulunuyor.

Sterlin kuru güne hafif düşüşle başladıktan sonra %0,57 oranında artıda 10,4006 liradan alıcı bulmaya başladı.
Sterlin Kuru Yüzde 0,57 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kur, dünkü işlemleri 10,3337 liradan sonlandırdıktan sonra bugüne 10,3334 liradan başladı. Açılışın ardından yükselişe geçen sterlin kuru, TSİ 11:15’te 10,4296 liraya kadar yükseldi. Daha sonra %60’a ulaşan yükselişle seyretmeye başladı.

İngiltere ve AB, 31 Aralık’a akdar bir anlaşma üzerinde birleşemezse ticaret Dünya Ticaret Örgütü şartlarına döneceği için her iki taraf da birbirlerinin mallarına sınır kontrolleri ve ithalat vergileri uygulayabilir. Bu, süpermarketlerde ve mağazalarda fiyat değişikliklerine yol açabilir.

İngiltere 31 Ocak 2020’de resmi olarak Avrupa Birliği’nden ayrıldı. Ancak liderler Brexit’ten sonra İngiltere ve Avrupa için yaşamı belirleyecek kurallar üzerinde anlaşmaları için 11 ay süre vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%