Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz FTSE 100 Düşük Ağustos PMI Verilerine Rağmen Artıda

İngiltere borsa endeksi FTSE 100, bugün açılışın ardından kısa süreliğine negatif bölgeye inse de toparlanarak artıya geçti.
İngiliz FTSE 100 Düşük Ağustos PMI Verilerine Rağmen Artıda
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün açıklanan PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri iyimserliği gölgeleyemedi. Bununla birlikte TSİ 15.30’da açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi bekleniyor.

Güçlü iş rakamlarının, FED’in tahvil alım planını beklenenden daha erken bir zamanda azaltmaya başlayabileceği yönünde tahminleri artırabileceği biliniyor. Buna karşılık hayal kırıklığı yaratan bir istihdam, son dönemde azalan sıkılaştırma beklentilerini yeniden gündeme getirebilir.

Dün en son 7,163.90 puanda kapanan FTSE 100 Endeksi, haftanın son işlem gününe 7,163.90 puanla başladı.
İngiliz FTSE 100 Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Açılıştan kısa süre sonra ekside fiyatlanan gösterge endeks yönünü yukarı çevirerek pozitif bölgede seyretti. TSİ 14.50’de yüzde 0,20 artıda fiyatlanan borsa endeksinin hareket aralığı 7,158.88 – 7,182.23 oldu.

Endeks bir ayda yüzde 0,80 artarken yıl başından bu yana yüzde 11 değerlendi.

Yerel cephede IHS Markit/CIPS İngiltere Kompozit PMI, özel sektör ekonomisinde çok daha yavaş bir toparlanma hızına işaret ederek, ön tahmin olan 55,3’ten Ağustos 2021’de 54,8’e revize edildi ve önceki ay 59,2’nin oldukça altına düştü.

Bu da özel sektör ekonomisinde çok daha yavaş bir toparlanma hızına işaret etti. Hizmet PMI da 55,5’lik ön tahminden 55’e düşürüldü. Hem hizmetler hem de imalat sektörleri, personel ve hammadde sıkıntısı raporları arasında altı ayın en zayıf oranlarında büyüdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu