Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Ekonomik Büyümesine Tepkisiz Kalan GBP/USD Düşüşe İlerliyor

İngiltere'nin yukarı yönlü revize edilen GSYİH verilerinin ardından hafif yükselen GBP/USD paritesi, buna rağmen 1,34'lerden kurtulamıyor.
İngiliz Ekonomik Büyümesine Tepkisiz Kalan GBP/USD Düşüşe İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar endeksi son günlerde yeni yüksek seviyeler test ederken pariteler de dalgalanıyor.

GBP/USD paritesi de diğerleri gibi dolardaki güçlenmenin baskısıyla son ayların en zayıf seviyelerine geriledi. Dün Ocak 2021 sonrası en düşük seviyesini test eden GBP/USD paritesi, bugün 1,34’lerde geziniyor.

1,3426’daki kapanışın ardından yeni güne 1,3424 ile başlayan parite, Asya seansı boyunca hafif yükseldi.
GBP/USD %0,18 Artış
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

TSİ 09.18’de yüzde 0,18 artıda işlem gören GBP/USD, 1,3423 – 1,3460 aralığında kaldı.

Gün içi düşüğü Aralık 2020 sonrası en zayıfı işaretlerken aylık bazda yüzde 2,2 değer kaybetti. Yıllık kazancı ise yüzde 4’e geriledi. Bu arada dolar endeksi 94,36 ile Eylül 2020 sonrası en yüksek seviyesini gördü.

Ekonomik veri cephesinde İngiltere Nisan-Haziran dönemine ilişkin nihai gayri safi yurt içi hasıla büyüme verilerini yayımladı. Yıllık bazda büyüme yüzde 23,6’ya yukarı yönlü revize edilirken bu en yüksek büyümeyi işaretledi. Çeyreklik bazda büyüme de yüzde 4,8’den yüzde 5,5’e yükseltildi.

GSYİH verilerine fazla tepki vermeyen majör parite için aşağı yönlü tahminde bulunuldu. UOB Group stratejistleri paritenin önümüzdeki haftalarda 1,3370 seviyesine ve altına geri çekilebileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu