Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Ekonomisindeki %4,8’lik Büyüme Sterlini Dolara Karşı Yükseltemedi

Sterlin dolar paritesi, İngiltere'nin ikinci çeyreğe ilişkin ekonomik büyüme verilerine tepki vermedi.
İngiliz Ekonomisindeki %4,8’lik Büyüme Sterlini Dolara Karşı Yükseltemedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün açıklanan veriler İngiltere ekonomisinin 2021’in ikinci çeyreğinde hem çeyreklik hem de yıllık bazda büyüdüğünü gösterdi. İlk çeyrekte önceki üç aya göre yüzde 1,6 küçülen İngiltere gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH), ikinci çeyrekte beklentilere paralel olarak yüzde 4,8 büyüme kaydetti.

Ancak bu İngiltere Merkez Bankası’nın ikinci dönemde GSYİH’nın yüzde 5’den fazla büyüyeceği öngörüsünün altında kaldı.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,2 büyüme oldu ki bu 22,1’lik tahminleri hafifçe aştı. Yıllık bazda GSYİH 5 ardışık küçülme döneminin ardından büyümeye dönmüş oldu.

GBP/USD 1,38 Kaldı
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Sterlin dolar paritesi İngiltere’nin beklenen verilerine fazla tepki göstermedi.

Dolar endeksindeki güçlü seyir ile baskı altında kalmaya devam eden parite, GSYİH rakamlarının açıklandığı TSİ 09.00’da en yüksek 1,3873’ü en düşük 1,3867’yi gördü.

Dün en son 1,3865 seviyesinden işlem gören GBP/USD paritesi, bugüne yatay başladı. Gün boyunca fazla dalgalanmadan 1,3864 ile 1,3876 dar aralığında kaldı.

TSİ 09.15’te yüzde 0,02’lik hafif artıda işlem gören paritenin bir aylık getirisi yüzde 0,38 oldu. Yıllık bazda ise yüzde 6’nın üzerinde değer kazandı.

Haziran başında 1,42’yi gördükten sonra gerileyen sterlin dolar paritesi, İngiltere’nin ikinci çeyreğe ilişkin GYSİH verilerinin ardından 1,38’lerde seyretmeye devam ediyor. 1,39 eşiğinin altında kalan sterlinin yönü için ABD verileri bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu