Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IEA’dan Petrol Planı: Evden Çalışın, Hız Sınırlarını Düşürün

Uluslararası Enerji Ajansı, petrol kullanımını azaltmak için yeni 10 maddeli planını açıkladı. Başkan Fatih Birol, dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
IEA’dan Petrol Planı: Evden Çalışın, Hız Sınırlarını Düşürün
Yorum

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), bugün petrol bağımlılığını azaltmak için yeni planını açıkladı. Plan, IEA Başkanı Fatih Birol tarafından duyuruldu.

Bu ay yayımladığı raporunda 2021 için küresel petrol talebi tahminini sert düşüren IEA, OPEC’in üretimi artırmaması durumunda petrol piyasasının onlarca yılın en büyük kriziyle karşı karşıya kalacağı konusunda uyarmıştı.

Uluslararası Enerji Ajansı, petrol talebinin düşmesine yardımcı olmak için otoyollardaki hız sınırlarının saatte en az 10 kilometre düşürülmesi gerektiğini söyledi.

IEA’nın petrol talebini azaltmaya yönelik diğer önerileri arasında şunlar yer aldı:

  • Mümkünse haftada üç güne kadar evden çalışmak.
  • Büyük şehirlerde Pazar günlerini araçsız geçirmek.
  • Toplu taşıma maliyetlerini azaltmak ve insanları yürümeye ve bisiklete binmeye teşvik edin.
  • Diğer seçenekler mevcut olduğunda iş için hava yolculuğundan kaçınmak.
  • Uçmak yerine mümkün olduğunca yüksek hızlı veya gece trenlerinde seyahat etmek.

Fatih Birol; “Bu önlemlerin yalnızca gelişmiş ekonomilerde tam olarak uygulanmasının, önümüzdeki dört ay içinde mevcut seviyelere göre petrol talebini günde 2,7 milyon varil azaltabileceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Önlemlerin, gelişmekte olan ekonomilerde kısmen veya tamamen benimsenmesinin, etkileri artıracağı kaydedildi.

IEA’nın planı Plan, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından petrol piyasalarının önemli bir belirsizlik ve oynaklıkla karşı karşıya olduğu bir zamanda geldi.

Rusya, önemli bir petrol ve gaz tedarikçisi olsa da savaş nedeniyle birçok ekonomi Rusya’ya bağımlılığı azaltmak için alternatiflere yöneldi. Başkan Birol, petrol piyasalarının acil durumda olduğunu söylerken önümüzdeki birkaç ay içinde işlerin daha da kötüye gidebileceği konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%