Yatırım yapmaya başla!

HSBC’nin 1Ç20 Kârı 5’e Katlanan Batık Kredi Karşılıklarıyla %50 Düştü

Avrupalı bankacılık devi HSBC, 2020’nin ilk üç ayındaki kârının bir yıl önceye kıyasla neredeyse yarı yarıya düştüğünü açıkladı. Detaylar aşağıda;
HSBC’nin 1Ç20 Kârı 5’e Katlanan Batık Kredi Karşılıklarıyla %50 Düştü

2019’un ilk üç aylık döneminde kârını yüzde 31 artıran HSBC, bu yıl devasa düşüş açıkladı. Bilançoya göre 2020’nin Ocak Mart dönemindeki vergi öncesi kâr 3,2 milyar dolar olurken hisse başına 6,21 dolar oldu.

Vergi öncesi kâr yüzde 48 düşerken, düzeltilmiş vergi öncesi kâr yüzde 51 düştü. Düzeltilmiş gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6 gerileyerek 13,3 milyar dolar oldu ve 1,6 milyar dolarlık volatil kalemlerden olumsuz etkilendi.

Kâr düşüşü temel olarak koronavirüs pandemisi ve petrol fiyatlarındaki zayıflığın daha yüksek beklenen kredi zararlarına ve diğer kredi bozulmalarına yol açmasından kaynaklandı.

HSBC İlk Çeyrek Sonuçlarını AçıkladıBatık krediler için ayrılan karşılıklar ise yüzde 417’lik artışla 585 milyon dolardan 3 milyar dolara yükseldi. Yani batık kredi rezervleri dokuz yıl içinde en yüksek seviyeye çıkarıldı.

Avrupa’nın varlıkları bakımından en büyük bankasının 3 milyar dolarlık karşılıkları, 2011’in ilk çeyreğinde rezervlere 2,38 milyar doların eklendiği zamandan bu yana en yüksek seviye oldu. Net kârı 1,79 milyar dolara düşen HSBC, yüzde 14,6’lık çekirdek sermaye yeterlilik oranı ve güçlü bir likidite ve fonlama pozisyonuyla bilançosunun sağlam kaldığını söyledi.

HSBC CEO’su Noel Quinn, kazanç açıklamasında şirketin kriz zamanlarında her zaman müşterilerinin yanında olduğunu ve bu benzersiz bozulma dönemlerinde onlara destek olmak için çok çalıştıklarını dile getirdi.

Quinn ayrıca reel ekonomiye mali desteği hızlı ve verimli bir şekilde iletmek için dünya çapındaki hükümetlerle yakın çalıştıklarını bildirdi.

HSBC CEO Kazanç AçıklamasıHSBC’nin COVID-19’a tepkileri bölümünde operasyonların son derece sağlam kaldığı belirtilirken şube ağının yaklaşık yüzde 80’inin küresel olarak açık kaldığı aktarıldı. Teknolojinin hızla devreye alınmasıyla, toplam iş gücünün %90’ından fazlasını ifade eden 217.000 meslektaşın evden çalışmasını sağladı da eklendi.

Böylelikle HSBC’nin pandemiye hızla yanıt verdiği ve müşterileri desteklemek için mükemmel bir hizmet seviyesinin sürdürüldüğü kaydedildi.

Görünümünde ise son iki ayda dünya ekonomileri için tahminlerin önemli ölçüde kötüleştiğini hatırlattı. (IMF’nin son görünümdeki tahminlerinin gösterdiği gibi)
IMF Son Görünüm Tahminler
Kaynak: IMF

Banka, COVID-19 krizinin etkisinin ve süresinin muhtemelen daha yüksek kredi zararlarına yol açacağını ve düşük müşteri faaliyet seviyeleri ile azalan küresel faiz oranları nedeniyle gelir üzerinde baskı oluşturacağını öngördü.

Gelirdeki azalmayı kısmen hafifletmek için işletme giderlerini azaltmayı planladıklarını, maliyet disiplinini kullanmaya devam etmeyi amaçladıklarını ve bu arda stratejik yatırımı sürdürecekleri dile getirildi. Bu faktörlerin 2020’de 2019’a kıyasla daha düşük karlılığa yol açmasının beklendiği eklendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum