Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hızlı Artan Enflasyon Sonrası Dolar Güçlü Yükseldi

Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verilerine tepki veren dolar kuru yükselişini sürdürüyor.
Hızlı Artan Enflasyon Sonrası Dolar Güçlü Yükseldi

Dün 8,2566 liraya kadar gerileyen dolar kuru, günün beklenen yerel verisi olan enflasyonla sert yükseldi. Beklentilerin üzerinde yükselen enflasyon verisi sonrası dolar/TL 8,3322 lirayı test etti. Bu noktada karşılaştığı dirençle kazançlarının bir kısmını verse de yükselişini sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen ay enflasyonun Ağustos ayından sonra yavaşlayacağını ve faizlerin düşeceğini söylemişti. Türkiye’de enflasyonun Ağustos’ta yüzde 18,7’ye düşmesi beklenirken yıllık artış yüzde 19,25’e ulaştı.

TSİ 10.35’te yüzde 0,60’a yakın artıda fiyatlanan dolar kurunun gün içi aralığı 8,2680 – 8,3322 oldu.
Dolar/TL Yükseliş
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Bu da Türk lirası üzerinde baskı yarattı. Yine de 8,26’lık düşük seviye Mayıs ayından bu yana doların en düşük seviyelerini işaretledi. 11 Ağustos’taki 8,68 liradan bu yana gerileyen dolar kuru, ABD para biriminin küresel çaptaki zayıflığından destek aldı.

FED Başkanı Jerome Powell’ın parasal teşvikte aceleye gidilmeyeceğine yönelik açıklamaları yatırımcıları riskli varlıklara yönlendirirken Türk lirası da bu durumdan olumlu etkilendi.

Kur için geçmiş ekonomik haberlerden faaliyet ve talebin geçen yıl COVID-19 kısıtlamalarının neden olduğu keskin düşüşün ardından keskin bir şekilde toparlanmasıyla, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 21,7’lik rekor büyüme kaydetmesi TL’yi destekledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum