Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Petrol Talebi Büyümesi 2020 Ortalarında Çin’i Geçecek

IEA, Hindistan’ın petrol talebi büyümesinin 2020 ortalarında Çin’i geçeceğini söyledi.
Hindistan’ın Petrol Talebi Büyümesi 2020 Ortalarında Çin’i Geçecek
Son Güncelleme: 
Yorum

IEA’ya göre Hindistan’ın petrol talebi büyümesi 2020’lerin ortalarında Çin’i geçecek ve ülkeyi daha fazla rafineri yatırımı için hazırlayacak ancak aynı zamanda Orta Doğu’da aksama arzına karşı daha savunmasız hale getirecek.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) bugünkü açıklamasında, Hindistan’ın petrol talebinin 2024 yılına kadar, 2017’deki günlük 4.4 milyon varilden 6 milyon varile ulaşmasının beklendiğini bildirdi. Ancak ajans, yerli üretimin çok az artmasının tahmin edildiğini bunun da ülkeyi ham petrol ithalatına daha bağımlı ve Orta Doğu’daki aksama arzına karşı daha savunmasız hale getireceğini söyledi.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, Reuters’a Hindistan’ı petrol talebi büyümesi için kesinlikle kilit bir faktör olarak gördüklerini aktardı.

Fatih Birol Hindistan’ın Petrol Talebi Büyümesi Kilit Faktör Fakat ülkenin petrol talebi büyümesinin, küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasına paralel olarak hafifçe yavaşlayabileceğini de sözlerine ekledi. IEA’nın Kasım ayında verilen Çin tahminlerine göre Çin’in talep artışının 2020’lerin ortalarında Hindistan’dan biraz daha düşük olmasının muhtemel göründüğü ama boşluğun sonrasında yavaş yavaş büyüyeceği belirtilmişti. IEA Hindistan’ın enerji politikaları hakkında bir raporda şu ifadeleri kullandı:

“Hindistan ekonomisi arz kesintileri, jeopolitik belirsizlikler ve petrol fiyatlarındaki dalgalanma risklerine karşı daha da savunmasız kalıyor ve kalacak.”

IEA Hindistan Petrol Kesinti Fiyat Dalgalanma Daha Savunmasız Zaten Orta Doğu’da yükselen gerilimlerle Brent tipi ham petrolün 70 doların üzerine çıkması, Hindistan gibi gelişmekte olan pazarlara baskı yapmaya başladı. Hindistan, Asya akranları gibi Orta Doğu petrol kaynaklarına oldukça bağımlı ve Irak ülkenin en büyük ham petrol tedarikçisi.

IEA, Çin ve ABD’den sonra küresel petrol tüketimi açısından 3. sırada yer alan Hindistan’ın petrol ihtiyacının yüzde 80’inden fazlasını taşıyan gemilerin yüzde 65’inin Hürmüz Boğazı’ndan geçtiğini vurguladı. Ve petrol piyasaları için en büyük siyah kuğu olayı Hürmüz Boğazı’nda aksama olarak tanımlandı. Acil durumlarda gelişmiş ülkeler arasında stratejik petrol rezervlerinin serbest bırakılmasını koordine eden IEA, Hindistan için rezervlerini genişletmenin önemli olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%