Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hazine Getirileri Ağustos İş Raporunu Beklerken Toparlanmaya Çalışıyor

ABD'nin gösterge niteliğindeki 10 yıllık hazine getirileri, Ağustos tarım dışı istihdam raporu beklentisiyle haftaya karışık başladı.
Hazine Getirileri Ağustos İş Raporunu Beklerken Toparlanmaya Çalışıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen haftanın son işlem gününde Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın tahvil alımlarına yönelik açıklamaları piyasalara yön verdi. Bu hafta ise Cuma günü açıklanacak Ağustos ayı tarım dışı istihdam raporu beklentileri izlenecek. Piyasalar önemli raporu bugünden itibaren fiyatlamaya başladı.

ABD’nin gösterge niteliğindeki 10 yıllık hazine getirileri yatırımcıların rapora odaklanmasıyla karışık bir başlangıç yaptı. Aşırı hareket etmeyen getiriler yön arayışına girdi. FED Başkanı Powell’ın Jackson Hole Sempozyumu’nda yaptığı yorumlarla dolar satışları artarken, dolar endeksi iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

10 yıllık hazine getirisi haftaya %1,310 seviyesinden başladıktan sonra %1,301 seviyesine kadar geriledi.
10 Yıllık Hazine Getirileri %1,307
Kaynak: MarketWatch

Buradan bir miktar toparlanan getiriler, yeniden yükselerek %1,318 seviyesine kadar ulaştı. Daha sonra 0,007 puanlık düşüşle %1,307 seviyesinde gezmeye başladı.

Getiriler haftalık bazda 5,62 puanlık yukarı yönlü değişim gösterirken, aylık bazda 13,05 puanlık yükseliş kaydetti. Yılbaşından bu yana 38,97 puanlık yükseliş gösteren getiriler, 1 yıllık periyotta 60,23 puan yukarı yönde hareket etti.

30 yıllık hazine tahvilinin getirisine bakıldığında ise haftaya %1,915 seviyesinden açıldığı görülüyor. Açılışın ardından %1,908 seviyesine kadar gerileyen getiriler, yeniden yükselerek %1,930 seviyesine kadar ulaştı. Ardından 0,002 puanlık yükselişle %1,921 seviyesinde gezmeye başladı.

30 yıllıkların performansını incelediğimizde ise haftalık bazda 5 baz puan yukarı yönde hareket ettiği görülüyor. 1 aylık bazda 6,97 oranında yukarı yönde ilerleyen getiriler, yılbaşından bu yana 27,12 oranında değer kazandı. Yıllık bazda ise 44,32 oranında yükseliş kaydetmiş durumda bulunuyor.

Tarım dışı istihdama yönelik beklentiler, 750 bin istihdam artışına işaret ederken, işsizliğin %5,2’ye gerilemesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu