Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ham Petrol Üretim Tahminlerinin Düşürülmesiyle 71 Doları Test Etti

Petrol fiyatları yükseliyor. ABD türü 70, Brent türü ham petrol 72 doları aştı.
Ham Petrol Üretim Tahminlerinin Düşürülmesiyle 71 Doları Test Etti

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), dün yayımladığı raporda 2021 yılı için ham petrol üretim tahminini düşürdü. Daha önce günlük 290 bin varil düşüş bekleyen kurum, 230 bin daha azaltarak 11,08 milyon varile indirdi.

2022 yılında ise günlük ABD ham petrol üretiminin 11,8 milyon varil olacağı öngörüldü. EIA, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) petrol üretiminin ise bu yıl 26,9 milyon, gelecek yıl 28,7 milyon varil olacağını tahmin etti.

Petrol fiyatları üretim tahminlerinin aşağı yönde revize edilmesinden destek buldu.
Ham Petrol 70 Doları Aştı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Batı Teksas türü ham petrol, dün 70,03 dolardan kapandıktan sonra yükselişi sürdürdü. Küresel piyasalarda 70,63 dolara çıkarak 17 Ekim 2018 tarihinden bu yana en yükseğe ulaştı. Bu sabah ise 70,45 dolardan işlem görüyor. %0,47 artışla 72,56 dolardan işlem gören Brent petrol 72,82 ile son bir yılın en yükseğine çıktı.

Ham petrol son iki gündür gösterdiği atakla birlikte haftalık kazancını %2,5, aylık %8,5 ve yıllık %83,5 seviyesine taşıdı. Fiyatların çıkış yakalamasında EIA raporunda yer verilen talep beklentilerinin de etkisi oldu. Günlük tüketimin 2021 yılında, geçen yıla kıyasla 5,4 milyon varil artarak, 97,7 milyon varil olacağı düşünülüyor.

Analistler son zamanlarda coronavirüs salgınının seyri ve kısıtlamaların kaldırılmasının piyasaları desteklediğini, kısa vadede fiyatlarda yükselişin süreceğini belirtiyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum