Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Artması Beklenen Ham Petrol Stoklarının Azalması, Fiyatları Destekledi

ABD ham petrol stokları piyasanın beklentisi dışında gelerek 2 milyon varil geriledi. Bu açıklama pandemi nedeniyle baskı altında olan petrol fiyatlarını desteklerken, son iki haftanın en büyük yükselişi gerçekleşti.
Artması Beklenen Ham Petrol Stoklarının Azalması, Fiyatları Destekledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeniden tırmanışa geçen coronavirüs vakalarının negatif görünüme yol açtığı petrol piyasası, ABD stoklarındaki düşüşün etkisiyle nispeten toparlandı. Dünya genelinde toplam vaka sayısı 34 milyonu aştı.

Birçok ülkede ikinci dalganın başlaması kısıtlamaların yeniden uygulanması zorunluluğunu getirirken, talep tarafında çöküş olacağı endişesi petrol fiyatlarını günlerdir baskılıyordu.

Dün açıklanan stok düşüşü ise arz-talep ikilisinin dengelenmesi bakımından fiyatların yükselmesini sağladı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre ülkedeki ticari ham petrol stokları, geçen hafta %0,4 oranında düşüş gösterdi.
ABD Ham Petrol Stokları Azaldı
Kaynak: Investing

Piyasanın beklentisi 1,5 milyon varile yakın bir artış olmasıydı. Ancak açıklanan rakamlar 2 milyon varile yakın bir düşüş olduğunu gösterdi. Böylelikle ABD ham petrol stokları 492,4 milyon varile geriledi.

Söz konusu dönemde stratejik ham petrol stokları 643,2 milyon varile gerilerken, benzin stokları %0,3 artışla 228.2 milyon varile çıktı. Ülkenin günlük petrol ithalatı 45 bin varil azalarak 5,12 milyon varile indi.

Günlük ortalama ihracat ise 490 bin varillik artış göstererek 3,5 milyon varil oldu. 25 Eylül ile sona eren haftada ham petrol üretiminde günlük 36 bin varil artış oldu. Böylece günlük üretim 11.1 milyon varile yükseldi.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında %2’ye yakın artış gösterdi.
Brent Petrol 2 Haftanın En İyi Yükselişini Gösterdi
Kaynak: Investing

Vadeli kontratlar New York piyasasında dün iki haftanın en büyük sıçramasını gerçekleştirdi. Petrol fiyatları Mart ve Nisan aylarında talep çöküşü nedeniyle negatif bölgeye gerilemişti. Ülkeler Mayıs sonu ve Haziran başı itibarıyla kısıtlamaları kaldırarak, ekonomilerini açtı.

Hayatın yavaş yavaş normale dönmeye başlaması akaryakıta olan ihtiyacın da aynı oranda artması anlamına gelirken, petrol fiyatları kayıplarını büyük ölçüde alabildi. Yine de kriz öncesi seviyenin hala çok gerisinde bulunuyor.

Son haftalarda dünyanın her yerinden gelen kaygı verici haberler ve salgında ikinci dalganın yaşanması, piyasanın belini bir türlü doğrultamamasına sebep oldu.

Bu bakımdan dün açıklanan stok düşüşü bir nebze de olsa nefes aldırdı denilebilir. Dünyada en çok kullanılan Brent petrolün varil fiyatı TSİ 09:30’da %0,43 artıda 42,48 dolardan işlem görüyor.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü, 38 dolara kadar geriledikten sonra 2 dolarlık bir yükseliş gösterdi.
Ham Petrol 40 Dolar Üstünde
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ham petrolün varili Çarşamba günü öğle saatlerinde 38 dolar seviyesinden işlem görüyordu. ABD stok azalması sonrasında sert yükselerek kendini 40 dolar üzerine taşımayı başardı. Şu dakikalarda %0,40 artıda 40,16 dolardan işlem görüyor.

Emtia analistlerinden Jeffrey Halley, petrol talebinin 2019 yılındaki seviyelerden daha düşük durumda olduğunu, bu durumun da fiyatlar üzerinde olumsuz etki yarattığını söyledi.

Avrupa’da uygulanan kısıtlamaların tüketimin düşeceği endişesini artırdığını ve piyasanın toparlanmasının önünde engel oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu