Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Stoklardaki Düşüşe Rağmen %1’e Yakın Ekside

ABD ham petrol stokları geçen hafta 10 milyondan fazla azaldı. Ancak dünya genelinde koronavirüs vakalarının 17 milyonu aşması talep endişesini körüklerken, petrol fiyatları düşüş eğiliminde hareket ediyor.
Petrol Fiyatları Stoklardaki Düşüşe Rağmen %1’e Yakın Ekside
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), haftalık petrol stok ve üretim verilerini açıkladı. Ham petrol stokları piyasanın artış beklentisine karşın azaldı. Ülkedeki ham petrol stokları geçtiğimiz hafta, bir önceki haftaya kıyasla 10 milyon 612 bin varil azaldı.

ABD ham petrol stokları geçen hafta %2 oranında düşüş gösterdi.
ABD Haftalık Ham Petrol Stokları
Kaynak: Investing

Söz konusu düşüşün ardından ABD ham petrol stokları 526 milyon varile geriledi. Piyasa 357 bin varil artış olmasını bekliyordu. Ticari olmayan ham petrol stokları geçen hafta değişmedi ve 656,1 milyon varilde kaldı.

Bir önceki hafta 1,8 milyon varil azalan benzin stokları %0,3’e denk gelen 700 bin varil artışla 247,4 milyon varile yükseldi. Piyasanın beklentisi ise 730 bin varil düşüş olması yönündeydi.

Söz konusu dönemde ülkede ham petrol ithalatı günlük ortalama 794 bin varil azalarak 5,14 milyon varile geriledi. Öte yandan ihracat 218 bin varil artarak, 3,21 milyon varile yükseldi. Üretim tarafına baktığımızda 87 bin varil artışla günlük ortalama 11,1 milyon varil seviyesine çıktığını görmekteyiz.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), TSİ 10.40’ta %0,94 ekside 40,88 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol 40 Dolarda Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü 41,39 dolardan kapanan fiyatlar yeni güne yatay bir başlangıç yaptı. Ancak sonrasında düşüşe yönelerek 40 dolar sınırına kadar dayandı. Açıklanan resmi verilere göre ABD ham petrol stoklarında düşüş olsa da benzin ve distile ürün stoklarında artış olması fiyatların yükselmesine engel oldu.

Ham petrol fiyatları pandeminin tüm dünyada artmaya başladığı ve talebi baskıladığı Mart ayında dip seviyeleri görmüştü. O tarihten sonra en yüksek kapanışı 41,96 dolarla kaydetti.

Temmuz ayının başından bu yana %5’e yakın artış gösteren fiyatlar şu sıralar buna yakın setretse de yine olması gerektiği kadar yükselmiş değil.

GCM Yatırım analistleri günlük değerlendirmesinde; “Gün içerisinde, 50 periyotluk Envelopes’un desteklediği 40,50 – 41,50 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve 4 saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.” sözlerine yer verdi.

Eylül vadeli Brent petrolüm varili 43,65 dolara kadar geriledi.
Brent Petrol 43 Dolar
Kaynak: Investing

Brent türü ham petrolün varili son haftalarda toparlanma gösterse de hala yıllık bazda %32 ekside seyrediyor. Perşembe günü açılışın ardından 43,65 – 44,22 dolar arasında hareket etti. Şu dakikalarda ise %0,82 ekside 43,73 dolardan işlem görüyor.

Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, petrol fiyatlarının şu ara dar bir bantta seyrettiğini ve piyasanın önümüzdeki sürece yönelik belirsizlik içinde olmasının fiyatlarda belirgin bir hareketin meydana gelmesine engel olduğunu söyledi.

Özetle stoklarda düşüş olmasına rağmen dünya genelinde Covid-19 vakalarının 17 milyonu, hayatını kaybedenlerin 670 bini aşması talep tarafına gölge düşürüyor. Bu da ekonomilerin açılmasına rağmen kısıtlamaların yeniden geleceği endişesiyle petrol fiyatlarını baskılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%