Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Stoklarının Beklentinin Üstünde Azalması, Fiyatları 11 Ayın En Yükseğine Çıkardı

Haftalık ham petrol stokları piyasanın beklediğinden daha fazla  olan 5,2 milyon varil azaldı. Bundan destek bulan ham petrol 54 dolara yükseldi.
Petrol Stoklarının Beklentinin Üstünde Azalması, Fiyatları 11 Ayın En Yükseğine Çıkardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre ham petrol stokları geçen hafta 5,82 milyon varil düşüş gösterdi. Bugün öğleden sonra ise bunu onaylayan resmi rakamlar açıklanacak. Stokların düşmesinden destek bulan petrol fiyatları, bir yandan da doların küresel güç kaybının etkisiyle yaklaşık bir yılın en yükseğine çıktı.

Piyasanın beklentisi stokların 2,7 milyon varil azalması olurken, açıklanan rakamın bunun üzerinde olması fiyatları olumlu etkiledi.
ABD Ham Petrol Stokları
Kaynak: Investing

Stoklar bir önceki hafta 1,6 milyon varil düşüş göstermişti. Reuters anketine katılan analistlerin haftalık düşüş beklentisi 2,3 milyon varildi. OPEC ve ortaklarının geçen hafta yaptığı toplantı sonrasında, Suudi Arabistan’ın gönüllü olarak günlük 1 milyon kesinti kararının fiyatları desteklemeye devam edeceği aktarılıyor.

Enerji vadeli işlemleri direktörü Bob Yawger, Cushing’de depolamaların, tüm zamanların en yüksek seviyesinin altında olduğunu, bu nedenle ABD’de arzla ilgili bir sorun bulunmadığını söyledi. ABD’nin seçilen başkanı Joe Biden’ın trilyonlarca dolarlık yardım sözü vermesinin, ekonomiyi destekleyeceği beklentisiyle petrole yaradığı hatırlatılıyor.

Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında 54 dolara dayandı.
Ham Petrol 54 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ham petrolün varil fiyatı saat 09:20 sularında %1,15 artıda 53,83 dolardan işlem görüyor. Pandeminin etkilerinin henüz başlamadığı Ocak ayında 64 dolar seviyesinde seyreden ham petrol tüm dünyada yavaş yavaş vakaların duyurulmasının etkisiyle, takip eden günlerde önce kademeli bir düşüş gösterdi.

Ardından keskin bir düşüşe yönelen petrol Nisan ayında 6 dolara kadar inerek tarihinin en sert düşüşüne tanık oldu. Bu tarihten sonra hükümetlerin koronavirüs tedbirlerini gevşetmesi ve aşı gelişmelerin etkisiyle toparlandı, ancak yine de kriz öncesi seviyeye ulaşabilmiş değil.

Şu an 20 Şubat tarihinden bu yana geldiği en yüksek seviyede seyrediyor. Son 11 ayın en yüksek seviyesine ulaşan ham petrol Asya işlemlerinde 53,93 dolara kadar çıktı. Analistler art arda yedi seanstır yükselen fiyatların, zayıf dolarla birlikte emtiaların daha cazip hale gelmesinden, olumlu etkilendiğini belirtiyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Jeffrey Halley, ralliyi destekleyen ana unsurun haftalık stoklardaki düşüş olduğunu söyledi. Bu doğrultuda haftanın devamında 55 doların üzerine çıkabileceğini öngördü. Ham petrolün yıllık bazda kaybı ise %9’un altına indi.

Mart vadeli Brent petrolün varili %2’ye yakın artışla 57,41 dolara yükseldi.
Brent Petrol 57 Dolar
Kaynak: Investing

Şu dakikalarda %1,10 yükselişle 57,20 dolardan işlem gören Brent petrol de 24 Şubat tarihinden bu yana en yükseğe çıkmış durumda. Analistler aşıların piyasaya dağıtılması ve uygulanmasında aksaklık olsa da, petrol yatırımcılarının bunu önemsemediğini söylüyor.

Hızla artan vakaların göz ardı edilmesi, fiyatların dalgalı da olsa yükselmesini sağlıyor. Ancak söz konusu toparlanmada Çin başta olmak üzere bazı Asya ülkelerinde ekonomik iyileşmenin artık oturmasının da rol oynadığı ifade ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%