Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore’nin 10 Günlük İhracatı Güçlü Artarken Kospi Endeksi Yükseldi

Güney Kore'nin 10 günlük ihracatı bir önceki yıla göre güçlü artarken, Kospi endeksi %1,2'den fazla yükseldi.
Güney Kore’nin 10 Günlük İhracatı Güçlü Artarken Kospi Endeksi Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya-Pasifik piyasaları haftanın son işlem gününü karışık bir seyirle geçirirken, Güney Kore’nin ihracat verileri gösterge endeksini yükseltti. Güney Kore’nin ihracatı, koronavirüs salgını sırasında güçlü çip ve otomobil sevkiyatları ile Aralık ayının ilk 10 gününde yıllık bazda %26,9 arttı.

Kore Gümrük Hizmetleri’nden alınan verilere göre; ülkenin giden sevkiyatları 1-10 Aralık döneminde 16,3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.
Güney Kore 1-10 Aralık İhracat
Kaynak: Custom.go.kr

Söz konusu dönemde gümrük ihracatı yıllık bazda %11,9 artarken, veriler 10 günlük dönemde ithalatın yıllık bazda %7,9 artışla 15,4 milyar dolar düzeyine yükseldiğini gösterdi. Ülke 894 milyon dolarlık ticaret fazlası verdi.

Sektör bazdında önemli bir ihracat kalemi olan bellek yongalarının giden gönderileri, Aralık ayının ilk 10 gününde bir önceki yıla göre %52,1 arttı. Otomobil gönderimleri ise belirtilen dönemde %22,4 oranında artış kaydetti.

Yarı iletkenler, dünyanın en büyük bellek yonga üreticisi Samsung Electronics Co. ve onun küçük rakibi SK Hynix Inc. şirketlerine ev sahipliği yapan Güney Kore’nin ihracatının yaklaşık %20’sini oluşturuyor. Bu kadar büyük bir paya sahip sektörün ihracatında %50’den fazla artış görülmesi ülkenin gösterge endeksinin güçlü yükselmesini sağladı.

Güney Kore ekonomisinin yarısını oluşturan ihracat, koronavirüs salgınından büyük bir darbe almıştı.
Güney Kore Günlük Koronavirüs Vakaları
Kaynak: Worldometer

Ülkede şimdiye kadar toplamda 40.786 vaka görülürken, 572 kişi hayatını kaybetti. Şubat ayında en şiddetli şekilde salgını yaşayan ülke, daha sonra Ağustos – Eylül arasında bir dalga yaşadı. Ardından bir miktar azalma görülse de ülkede yeniden günlük 600’den fazla vaka görülmeye başlandı.

Güney Kore ihracatı, büyük ekonomiler ticari faaliyetlerini yavaşça yeniden başlattıkça ve sınır kilitlenmelerini kaldırdıkça çöküşün hızı Haziran’dan bu yana hafifledi. Verilere göre; ülke bazında Güney Kore’nin en büyük ticaret ortağı olan Çin’e yapılan sevkiyatlar yıllık bazda %12,1 arttı. ABD’ye yapılan ihracat ise %23,1 artış gösterdi.

10 günlük sürede ülkenin ihracat geliri %6,2 düşüşle 477,8 milyar dolar olurken, ithalat geliri %7,5 düşüşle 438,2 milyar dolar oldu. Ticaret bakanlığından yapılan açıklamaya göre; Güney Kore’nin ihracatı güçlü çip satışları sayesinde Kasım’da yıllık %4 arttı ve iki ayda ilk kez toparlandı.

Güney Kore göstergesi Kospi endeksi verilerle birlikte %1,01 yükselişle 2774,07 puandan günü tamamladı.
Kospi Endeksi %1 Artıda Kapanış
Kaynak: MarketWatch

Güne yükselişle başlayan endeks, açılıştan kısa süre sonra günün en yüksek seviyesi olan 2781,04 puana kadar yükseldi. Daha sonra yataya yakın bir seyir izleyen endeks, pozitif bölgede seyretti. Günün en düşüğünü 2754,16 puan ile kaydeden Kospi’nin yılbaşından bu yana getirisi %26,22 oranında pozitif bölgede yer alıyor.

Kosdaq endeksi de günü pozitif bölgede geçirirken, günü %0,73 oranında artıda 928,40 puandan tamamladı. Güne yükselişle başlayan endeks, açılışın ardından günün en düşüğü olan 923,39 puana kadar geriledi. Buradan toparlanan Kosdaq günün ilk yarısını yataya yakın geçirdi. Öğleden sonra yükselen endeks, 929,23 puana kadar yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu