Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Afrika TÜFE’si Gerilerken, USD/ZAR Değer Kaybediyor

Güney Afrika tüketici fiyatları endeksi Kasım'da bir miktar gerilerken, USD/ZAR paritesi değer kaybetmeye devam ediyor.
Güney Afrika TÜFE’si Gerilerken, USD/ZAR Değer Kaybediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Afrika 2020’nin üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %66,1 oranında büyüyerek, hem beklentileri aştı hem de resesyondan çıkmış oldu. Bugün ise tüketici fiyatları enflasyonunun Kasım ayında yıllık bazda bir miktar gerilediği görüldü.

Güney Afrika’da TÜFE, Ekim’deki %3,3 seviyesinden %3,2 seviyesine gerilerken, aylık bazda değişim kaydetmedi.
Güney Afrika TÜFE - Kasım 2020
Kaynak: Statistics South Africa

Gıda ve alkolsüz içecek fiyatları, Ekim ayındaki %5,4 seviyesinden yıllık toplamda %5,8’e yükselerek, hareketini devam ettirdi. Gıda enflasyonu, Kasım ayında %3,2 olan manşet oranına 1 puan katkıda bulundu.

Ekmek ve tahıl kategorisinde enflasyonda yüksek bir artış görülürken, pasta unu fiyatları bir yıl öncesine göre %11,9 artış gösterdi. Esmer ekmek fiyatları %9,2 artarken, beyaz ekmek fiyatları %7,9 artış gösterdi. Kategorinin Kasım ayı enflasyonu yıllık bazda %4,2 artış kaydetti.

Et endeksi ise yıllık bazda %6,6 artış gösterdi. Özellikle sığır eti ürünleri yüksek yıllık artışlar kaydederken, biftek fiyatı bir yıl öncesine göre %26 daha pahalı hale geldi. Dana kıyması fiyatı ise %9,2 artarken, balık fiyatları geçen yıla göre %4,5 pahalandı.

Ülkede sıvı ve katı yağ kategorisi yıllık bazda %8,3 oranında değişirken, aylık bazda %0,2 oranında geriledi.
Kategorilerin Enflasyona Katkısı - Kasım 2020
Kaynak: Statistics South Africa

Fıstık ezmesi fiyatları geçen yıla göre %6,6 oranında yükselirken, aylık bazda %2 düştü. Son bir yıl içinde yemeklik yağ fiyatı ise %9,3 yükseldi. Margarin fiyatlarında da %7,9 oranında artış kaydedildi.

Sıcak içecek endeksi Kasım ayında yıllık bazda %6,2 oranında artış kaydederken, aylık bazda %0,1 oranında azaldı. Siyah çay fiyatı, 2019 yılının aynı dönemine göre %10,8 oranında daha pahalıyken, aylık bazda %0,7 oranında daha ucuz hale geldi.

Kasım ayında ulaştırma ile ilgili ürün fiyatları aylık ortalama %0,8 oranında düşerken, yıllık bazda %1,3 oranında geriledi. Kasım 2020’de tüm ana ulaşım endeksleri Ekim 2020’ye göre daha düşük kalırken, araç fiyatları %0,3 oranında azaldı. Toplu taşıma fiyatları aylık bazda %0,4 azalırken, akaryakıt %2 geriledi.

Akaryakıt fiyatları toplamda bir yıl öncesine göre %10,4 oranında daha düşük kaldı. Örneğin; ülkede 95 oktan benzin fiyatı Kasım 2019’da litre başına 16,08 rand iken, Kasım 2020’de 14,59 rand düzeyindeydi.

USD/ZAR paritesi bugünkü işlemlerde %0,22 oranında ekside 14,9521 seviyesinden işlem görüyor.
USD/ZAR Paritesi Düşüş
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Güney Afrika randının Nisan ayının son haftasında başlattığı yükseliş eğiliminin sürdüğü görülüyor. Para birimi kademeli bir yükseliş kaydettikten sonra Eylül ayının sonunda değer kazancını artırdı.

Parite 1 yılın en yüksek seviyesini 19,35 ile görürken, Buradan düşüşe geçti ve bugünkü işlemlerde 21 Şubat’tan bu yana gördüğü en düşük seviyeden işlem görmeye başladı. Yılbaşından bu yana %6,9 oranında değer kazanan USD/ZAR paritesi, yıllık bazda %1,89 oranında kazanç sağladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%