Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Galaksinin En Büyük Isı ve Işık Kaynağı Olan Güneş’teki Patlama Görüntüleri

Yaşadığımız gezegenin ve canlı yaşamının kaynağı Güneş hakkında bir video izleteceğiz. İşte Güneş'te meydana gelen inanılmaz patlamalar:
Son Güncelleme: 
Yorum

Galaksinin en büyük gezegeni olan Güneş’te zaman zaman patlamalar yaşanmaktadır.

İzlediğiniz bu videoda Güneş’te yaşanan etkileyici patlama görüntülerine tanık olacaksınız.

Güneş büyüklük olarak yaşadığımız dünyanın yaklaşık 109 katına gelmektedir. Dünya üzerinde canlı yaşamını doğrudan Güneş’e bağlayabiliriz. Oksijen kaynağımız olan fotosentez olayı güneş ışığı sayesinde olmaktadır. Yapısında bulunan sıcak gazların etkisiyle sürekli ısı, ışık ve radyasyon yaymaktadır.

Görüntülerde Güneş’i yakından izleme imkanı buluyorsunuz. Dev bir alev topu olarak görülen bu yıldızda, içerisindeki etkileşimler sonrası patlamalar meydana gelmektedir. Bu patlamalar sonrasında uzay boşluğuna yayılan enerjinin çok yüksek olduğu bilinmektedir. Bu enerjinin büyüklüğü ile ilgili bir fikir verecek olursak, milyonlarca atom bombasının bir arada patladığını zihninizde canlandırabilirsiniz.

Videoda izlediğiniz patlamaları, Güneş’in büyüklüğünü düşündüğümüzde oldukça etkili patlamalar olduğunu anlayabiliriz. Bu patlamaların zaman zaman dünyamızı da etkilediği bilinen bir gerçektir. Açığa çıkan yüksek enerji ve radyasyon, dünyada bir takım etkilere neden olmaktadır.

Dünyamızın atmosferi bu patlamalara karşı koruyucu görevini yerine getirmektedir. Ancak yine de bu patlamaların belli bir sınırın üzerinde olması dünya üzerinde önemli etkilere neden olmaktadır. Kutup bölgelerinde yaşanan ışıma olaylarının güneşteki patlamalar soncu oluştuğu belirtilmektedir. Bu patlamaların normalden büyük olması ile dünyadaki tüm elektronik cihazlar çalışmamak üzere bozulabilmektedir. Nitekim 19. yüzyılın ortalarında yaşanan güneş patlamasında böyle bir olay yaşanmıştır.

Galaksimizin ısı ve ışık kaynağı olan Güneş, yaşadığımız dünyanın bel kemiği görevini görmektedir. Çıplak gözle dönüp bakamadığımız bu devasa yıldız etrafına çok yüksek derecede ve ışık kaynağı sağlamaktadır. Yaşanan patlamalar ise dünyamız için çeşitli riskler içermektedir. İzlediğiniz görüntülerde yaşanan patlamaların yüksek etkiye sahip olduğu belirtilmektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu