Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

En Hızlı 4×4’ler Drag Pistinde: “Lamborghini Urus Vs Porsche Cayenne”

Son Güncelleme: 
Yorum

VW grubun kalıplarına sığmayan arazi araçlarının en hızlı yüzleri, drag pistinde birbirlerine meydan okudular. 1/2 millik yarış tipine çıkmak ve karşınızdakinin ne yapacağını çok fazla bilmeden yarışmak, cesaret ister! Şu var ki bu iki araç aynı çatı altında olsa da onlarınki korkudan çok hırs duygusu!

Bir arabalar bagajında “Turbo” yazısıyla hakim olduğu alanı genişleten Cayenne, beklenmedik şekilde namını elinden alan Urus için iyi şeyler düşünmediği kesin. Birisi İtalyan boğası diğeri Alman puması! Kaputlarının altında araç içerisindeki her bir bireyi koltuğa yapıştıracak kadar torklara sahipler.

Dengeler Urus tarafında olsa da Cayenne’nin özel motoru baş edebilecek kapasitede. Porsche, bildiğimiz gibi Lamborghini ile aynı platformu paylaşıyor. En azından birkaç ortak parça kullanımı da diyebiliriz.

Alman’da 4.0L çift turbo V8, 550 ps güce sahip. İtalyan, 650 ps ile hareket ediyor ve gücü daha fazla. Arada tam olarak 100 beygir var. Bununda nasıl hissedildiğini pist içerisinde net şekilde gördük.

Hızlının daha hızlısı olarak sahnelere çıkan Urus, oldukça fazla fark atıyor. Öyle ki ekrandan karış hesabı yaptığımızda aradaki farkın neredeyse 7-8 arabaya çıktığını gördük. Düşünceler mutlaka “Peki Porsche ile aynı beygir gücünde olsalardı?” yorumlarını yapmışsınızdır.

Olsaydı eminiz ki farkın bu kadar olması imkansızdı. Markalar adına düşünürsek; VW, Lamborghini’den en hızlı SUV model istedi. Yani aynı bünye altında Porsche’ye de gidip bundan daha hızlısını yapmalısın diyeceği mantıklı gelmiyor.

O yüzden bir süredir Porsche dışındaki şirketler Urus’u geçmek için çalışıyorlar. Bentley’in dünyanın en hızlısını biz yaptık dediği Bentayga Speed bile hız değerlerinde Urus’u geçemiyor. Biraz daha çalışma iyi olacak!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu