Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2019 BMW 3 Serisi’nin Euro NCAP Kaza Testleri Tamamlandı!

HABER GİRİŞ

Yeni çıkmış bir otomobilin her şeyinin tamamlanması sonrası, ne kadar sağlam olduğunun yanında ne kadar güvenliği olduğunun ispatını yapan Euro NCAP, G20 BMW yeni nesil 3 Serisi‘nin kaza senaryolarını tamamlanmış. Sistemin ilk uyguladığı hasar testinde aracın %40’lık bölümünü kapsayan, yani deformesi direkt önden darbeyle yapılmış. Hava yastıklarını açan 3 Serisi’nin eylem sürelerine iyi not verilmiş.

Euro NCAP platformuna getirilen BMW 3 Serisi 320d versiyon 4 kapılı. 2019 model yılına ait sedan 1.530 kg ağırlığında. Yeni nesil incelememizde G20‘nin şasi ve karoser açısından bir öncekine göre iyileştirildiği ve daha güvenli olduğunu söylemiştik. Güvenlik asistanları denemelerinden önce sizlere bölgesel çarpışmalardaki derecelerini verelim.

3 Serisi yetişkinleri korumada %97‘lik bir performans göstermiş. Çocuk korumasında %87, yaya güvenliğinde %87, güvenlik yardımcılarında %76 oranında bir başarı sağlamış. 50 km/h ile yapılan acil otomatik frenlemede başarı gösteren 3 Serisi, 55 km/h’de biraz gecikiyor. Öte yandan sürat 60 km/h çıkarıldığında başarılı sahneler görüyoruz.

Otomotiv firmalarının zorlanacağı ve aslında yardımcı otomatik asistanlarının ne denli sağlıklı çalıştığını gösteren gece frenlemesinde, yayayı kolay fark ettiğini görüyoruz. Panik frenleme sonrasında BMW 3, dörtlü flaşörlerini yakarak arkadan gelecek sürücüleri uyarıyor. Son olarak yapılan şerit takip asistan testinde de G20 3 Serisi yol taramasını ve şerit takibini başarılı şekilde yapıyor. Biz buradan çok iyi görsek de bazı kriterlere göre değerlendiren Euro NCAP, şerit desteğinden 4 puan üzerinden 1.8 puan almış.

Diğer bahsettiğimiz yardımcı güvenlik özelliklerinin çok iyi puanlar aldığını görüyoruz. Daha büyük yapıda çıkan yeni 3 Serisi tasarım, motor ve yol tutuş kısımlarındaki başarısı gibi güvenlik testlerinde gösterdiği performansla da kendini ispat etmiş oldu. BMW’nin modellerinin komplesinde girdiği değişimlerin en dikkat çekici yanı gelişmiş güvenlik özellikleri.

GCM Yatırım Banner

Yeni M8 Gran Coupe’un tanıtımını dün gerçekleştiren BMW, 2021 yılında yollara çıkartacağı iNext SUV modelinin menzil rakamıyla birlikte, çıktığında markasının en gelişmiş güvenlik ve otonom özelliğine kavuşacağı aktarılmıştı. Gidişata bakarsak da birkaç sene sonraki BMW modelleri daha fazla güvenli ve özerk sürüşe yatkın olarak üretilecekler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.