Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2019 G20 BMW 3 Serisi İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

BMW'nin üst kalitede ürettiği spor sedanı 3 Serisi yeni G20 kodlu kasasına kavuştu. İşte 3 Serisi'nin tüm detayları...
2019 G20 BMW 3 Serisi İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ

BMW’nin 3 Serisi sedanı uzun yıllardır sportifliğini bozmadan, kendi çizgisinde ilerlemiş bir sedandır. Türevleri de her zaman başarılı olmuştur. E30 ile başlayan M harekatı son kasa yapısına kadar farklı güçler eşliğinde getirilmiştir. Lansmanı için Paris Otomobil Fuarı‘nı bekleyen 3 Serisi, tüm hatlarıyla seyirci karşısına çıktı.

Bizde dahil olmak üzere çoğu yorumcu 3 Serisi’ni yeni nesliyle gelen 5 Serisi ve 7 Serisi’nin küçük hali olarak düşündü. Bizce orta segment modeli hepsinden farklı duruyor. BMW tasarım kısmında farklı stil mantığında hareket etmiş.

3 Serileri içerisinde en güzel hissiyat G20’ye verilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==BMW’nin yapısal reformlarındaki farklılıkları neredeyse tüm segmentlerine aktarıldı. Karşımızda duran 3’ün anormal değişime uğradığını söyleyemeyeceğiz ancak parça şekillerinden ayırt edilecek kısımlara da yer verilmiş.

BMW bir noktaya kadar yeni 3 Serisi’ni, F30 tarzlarında ilerletmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Led teknolojisi, farların bütününe hakim. Bu kısımdaki en büyük fark ise alt kısma çeltik atılmış olması. İşte buradan diğer abi ve kardeşlerinden ayrılıyor.

Yenilenen tampon tasarımında M tipi çok akıcı duruyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Standart bir 3 Serisi tamponunda farklı diyebileceğimiz “t” tipi sis farı tasarımını görmekteyiz. Bu kısımda da Led kullanılmış.

GCM Yatırım Banner

M takviyesinde; şişkin ve hava kanallarına sahip bir tampona rastlıyoruz. Sis farı çevresi Air Curtain adlı karbon malzeme ile süslenmiş. Alt ızgaraya ise çevre kontrol kamerası takılmış.

Belki sizde ızgaradaki ufak ayrıntıyı görmüşsünüzdür.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Normalde marka sembolü olan böbrek ızgara bu sefer ayrı bölme şeklinde yapılmamış. Kalın krom çerçeveli yapı içerisinde şekillendirilen panjur, diğer neslinden biraz daha büyük duruyor.

2019 G20 3 Serisi’nin boyutlarının artırılmasıyla konfor düzeyinde de iyileştirilmeler yapılmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==4.633 mm’den 4.709 mm’ye çıkan uzunluğuna karşı, 1811 mm olan genişliği 1827’ye çıkmış. Yüksekliği ise +1 mm ile 1442 mm olarak ayarlanmış.

Kabin içerisindeki yaşam alanına da etkili olan dingil mesafesi 2810 mm’den 2854 mm‘ye yükseltilmiş.

Geldik G20’nin kupasını eleştireceğimiz kısma.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Her araç tanıtım ve incelemesinde olduğu gibi 3 Serisi’nde de eleştiri yapacağımız bir kısma rastlıyoruz. Arka tasarım ne kadar da sağlam bir stilde ilerletilmiş olsa da özgünlükten biraz uzaklaşılmış.

Bir süreliğine BMW logosunu söküp, Audi’nin dört halkasını koysak dahi kimse bunu farketmez. Yalnızca arkada da olan ön tampondaki “t” tipi ayrıntıdan onun 3 olduğunu anlayabilirsiniz.

Mevcut dış kaporta boya renklerine ek olarak 4 tane ekstra renk verilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Bunlar; Dravit Grey, Tansanit Blue II, Citrin Black II ve Vermont Bronze.

BMW kokpiti biraz daha güzelleştirmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Son teaser görüntüsünde 3 Serisinin kokpit resimlerini sizlere göstermiştik. Yine bir Audi veya Mercedes’in MBUX‘u kadar havalı olmamış.

Gösterge paneli dahil bir takım parçalarda göze hoş gelen değişimler yapılmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==3 kollu direksiyon simidi vites değiştirme kulakçıklarına sahip. İsteğe bağlı sunulan gösterge paneli çok fonksiyonlu 12.3 inç boyutuyla istenebilecek.

Kabin opsiyon ve donanım seçeneklerine göre orta konsol değişiyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==iDrive’ın devam ettirildiği buton, Spor Otomatik şanzımanla istenildiği takdirde vites kolu olmayacak. Diğerinde ise standart olarak fiziksel bir kol olacak.

Yeni 3 Serisi’nin yürüyen aksam kısımlarında otomatikleştirilen bir sistem ağına yer verilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Bunun açıklamasını yapacak olursak; BMW’nin ilk olarak G20 kasada kullanacağı süspansiyon sistemi yol şartları ve sürücünün sürüş karakterine göre kendi ayarlamalarını yapabilecek.

Lift Related adını verilen genel süspansiyonla 3 Serisi Mercedes ve Audi’den bir adım öne geçeceğini iddia ediyoruz.

Yeni nesil ile birlikte 330e Hibrit versiyon ekibe katılıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Fişli sisteme sahip hibrit seçenek segmentinde yeni sedanı ön plana çıkartacak. Öte yandan M3’ten önce en hızlı versiyon olarak M340i gönderimi yapılacak. Dizel kategorisine geldiğimizde; 318d ve 320d dahil olamak üzere türevleri 4 silindirli imal edilecek.

Dizelin üst seviyesinde seyreden ve akılda kalıcı performanslar sunacak 330d ise 6 silindirli olarak devam ettirilecek. 320d grubu 190 ps ile hızlanmanlarını , vites seçeneklerine göre 6.8 saniyede yaparken, 318d’de 8.5 saniye civarlarında kalkışını gerçekleştirecek.

BMW, yeni orta kompakt sedanına yakışır özellikler yüklemiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Advantage, Sport Line, Luxury Line ve M Sport paketleriyle seçeceğimiz 3 Serisi’nde zevkinize göre Harman Kardon ses sistemi, heap-up, kokpit sesli sistem yöneticisi gibi özelliklerle gelecek.

Güvenlik kısmında ise şeritte tutma asistanı, ikincil çarpışma kurtarıcısı, kör nokta uyarı, yaya tespit, adaptif cruze kontrol ve arka çapraz trafik uyarıcısı ile 3 Serisi sizi güvende tutacağını söylüyor.

Fiyat konsunda daha henüz bir şey belli değil. 2019 yılının Mart ayında satışa çıkacak yeni 3’ün öncesinde fiyatları açıklanacaktır.

Yeni neslin şık tasarımı, genişleyen karoser yapısı, aktarım organlarına eklenen yeni seçenekler ve konfor donanımlarındaki seçeneklerle 2019 3 Serisi yenilemeden bizden tam not alıyor. Sizce yeni nesil G20 bir önceki jenerasyona göre nasıl olmuş?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.