Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2019 Yeni Mercedes A Serisi İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Mercedes 21 yıldır üretimde tuttuğu ve her daim başarı sağlayan A Serisini tamamiyle yeniledi. İşte yeni kasa A hakkındaki tüm detaylar!
2019 Yeni Mercedes A Serisi İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Nihayet Mercedes’in kompakt serisi A’nın yüz hatlarının tamamı gösterildi. Duygusal tasarımlarla oluşturulan yeni seri, bekleyişin hakkını vermiş gibi duruyor. Bu zamana kadar kısım kısım gösterilen A Serisinin en başta fütüristik kokpit yapısıyla tanışmıştık. Gelen süreçlerde hangi motorlara sahip olacağı tahminlerini izlerken, dış yapısının güncel Mercedes modelleri grafiklerinde olacağı söyleniyordu.

Keza bizimde tahminlerimizde de şekillendirmeleri o taraftan ele alacaklarıydı. Amsterdam’da yapılan bir etkinlik kapsamında tanıtılan A, insanlara ilk görüşte bile kalite seviyesini belli ediyor. Rekabetin yoğunlaştığı şu günlerde Alman temsilci kesinlik araçlarına fazlasını koymaya çekinmiyor. Türkiye’nin de sevdiği ve tutulan modeli olan bu yeni aracın özellikle donanımsal paketlerle birlikte, MBUX teknolojisiyle yapılan kokpit yapısına hayran kalacaksınız.

Yeni A’ya etkileyici bir duruş biçimi verilmiş.

Yeni Kasa A Serisi

Tamamı revize edilen ön kısmla birlikte Mercedes’in son güncelleştirme modelini de görmüş oluyoruz.

Mercedes araba yapımında usta olduğunu bir kez daha gösterdi.

Yeni Kasa A Serisi Ön Görünüm

GCM Yatırım Banner

Lansman rengini güzelliğinden ziyade, daha geniş gösteren kaput yapısına kavuşmuş.

Her parçanın yerleşimleri tesadüf olmadığı gibi birbirleri arasındaki uyum gözardı edilemez.

Yeni Kasa A Serisi Ön Farları

Gördüğümüz far tipini yeni nesil CLS‘de görmüştük. Nerdeyse aynısı diyebiliriz. Eskisine vede diğer marka modellerine göre Led aydınlatmaların duruşu markaya ait olmuş.

Izgara yapısı da daha oval yapıda ele alınmış.

Yeni Kasa A Serisi Izgarası

Altıgen yapılı ızgara da şekil kısmından ve araca yakışma konusunda yüksek puan verebiliriz. Büyük marka ambleminin kullanılması ve az da olsa krom detayların verilmesi iyi olmuş.

4. jenerasyon A Serisinin profil yapısından boyutlarının büyüdüğü belli oluyor.

Yeni Kasa A Serisi Profili

Burun kısmından itibaren profili ele alırsak; yenilenen öğelerle daha iyi sinyaller verdi. İç hacmimde daha çok hissedilecek aks mesafesinde 30 mm artış olmuş.

Yapılan boyutsal iyileştirmeyle de 14 mm geniş bir A Serisi ortaya çıkıyor.

Yeni Kasa A Serisi Boyutları

Jant grubununa da eklemeler yapılarak 16 ile 19 inç arası ölçülerde ayrıca değişik stillerde yeni jant grubu A Serisine koyulduğunu görüyoruz.

Gördüğümüz kadarıyla dış kısmında tamponlara ve jantlara verilen kombin renk seçenekleri var.

Yeni Kasa A Serisi Dış Karoser Renkler

Sanırım büyük jant seçiminden olsa gerek ki karoser kısmı daha alçak yapıda duruyor. Ve sivri burun farklıyla biraz da umursamaz! Lastik boyutlarıyla alakalı olabilir.

Arka kısma geçtiğimizde içimden geçen ilk yorum neden yeni kasa Fiesta‘yı andırıyor oldu!

Yeni Kasa A Serisi Arka Görünüm

Tabi ki kötü demiyoruz ancak izlenimim o yönde oldu. Dar cam yapısına devam edilirken, farların duruş biçimine göre yukarı konumlu olması da güzel olmuş diyebiliriz.

Yenileme ardından tampon yapısıda baştan ele alınmış.

Yeni Kasa A Serisi Arka Tampon

Durgun dönemleri hızlandırmaya niyetli gördüğümüz Mercedes, A’da sportiflikle klasiklik arasında gidip gelen ancak egzoz çıkışlarında hava değişimi sağlayan tamponunu görüyoruz.

Dediğimiz gibi yılların eskitemediği G SUV‘da da kullanılan MBUX teknoloji kokpitini şimdi sizlere tanıtıyoruz.

Yeni Kasa A Serisi İç Mekanı

Göze çarpan ilk detaylar arasında ağır bir hava ve renkler!

Multi medya ekran seçenekleri paketlere göre ayrılacak.

Yeni Kasa A Serisi MBUX Dokunmatik Ekran

Yani boyutlar değişim gösterirken dokunmatik ekranlar 7″ ile 10.25″ arasıda değişkenlik gösterecek.

Ekranın içeriğinde altı çekirdekli ve 8 gb rame sahip bir sistem mevcut.

Yeni Kasa A Serisi Multi Medya Özellikleri

Sistem altyapısı saniyede trilyon işlem yapabilen 5. seviye otonomunu tanıtan nVidia‘ya ait. Özellikle sizde fark ettiyseniz ekranın parlaklığı ve göz alıcı bir duruşu var.

Kalite seviyesinin hiç düşmediği A Serisinde navigasyonda haliyle büyük bir geliştiricinin ellerine bırakılmış.

Yeni Kasa A Serisi Navigasyon Sistemi HERE

MBUX ara yüzüyle gelen yeni seride HERE, farklı temaların uygulandığı yeni navigasyon sistemini geliştirmiş. Böylelikle aynı noktalar üzerinde nVidia ve HERE’nin çalışmalarını izledik.

Mercedes yeni A Serisinde durmuyordu!

Yeni Kasa A Serisi Yapay Zeka

Birazda kolay kullanımdan işe dalan Alman marka, ufak ancak sevilecek bir yapay zeka sistemi yerleştirmiş. Yapay zeka genellikle sesli komut temelleri üzerine koyulmuş. Yani “Hello Mercedes” dediğinizde emirlere açık bir yardımcınız oluyor.

A Serisinin opsiyon sisteminde ve standartlarında koruyucu aktif güvenlik ekipmanları çoğaltılmış.

2019 Yeni Kasa A Serisi Güvenlik Paketleri

Güvenlik paketleri içeriğinde acil durma asistanı, şerit değiştirme ve değişim sırasında uyarıcı ekipman, acil fren destek asistanı ve birçok sensör yardımıyla ön araç mesafe koruma asistanı gibi güncel özelliklere sahip.

Kasa yenilemesinden sonra kaput altında da küçük ama tatminkar güçler üretebilen üniteler var.

2019 Yeni Kasa A Serisi Motor Seçenekeri

Giriş seviyesinde 1.4L hacimli 161 ps gücünde 250 nm tork üreten motorla beraber, 2.0L 221 ps güç ve 350 nm tork üreten üniteyle de A Serisi hızlı bir yapıda karşımıza çıkıyor.

Merak edilenlerden biri de dizel motorun hangi hacimlerde olacağıydı.

2019 Yeni Kasa A Serisi Dizel Motor Seçeneği

Atlamadan geçemeyelim; yeni nesil A Serisinde 6 ileri manuel ve 7 ileri çift kavramalı şanzıman seçenekleri mevcut. Evet dizel ünite yine 1.5L hacimli olacak. Yalnız bu sefer VW’nin ACT‘si gibi silindir kapatma teknolojisine yer verilmiş.

Mercek altında tutulan bir konuda fiyatının hangi düzeyde olacağı.

2019 Yeni Kasa A Serisi Fiyat Satış Miktarları

Satış rakamları henüz belli değilken sizlere tahminlerimizden bahsetmek istiyorum. Biliyoruz ki güncel fiyatlarda A Serisi 160 bin TL‘den başlamakta.

Yeni nesil 1.4L hacimli versiyonunda aynı dilimden başlatılacağı ve 2.0L’nin 200 bin ile 240 bin TL arasında olmasını bekliyoruz. Dizelin ise 170 bin ile 205 bin TL arasında bekliyoruz.

* Yazar Yorumu

İncelemesini yaptığımız ve hemen hemen tüm özelliklerinin belirlendiği yeni kasa A Serisinin oldukça hoşumuza gittiğini söylemek istiyorum. CLS ile başlayan yeni tip farlar yakışmış ve yeni ızgarasıyla bir üst sınıf edasında hissettiriyor. Seçeneklerin fazlalaştırıldığını görüyoruz. Duruş açılarının her noktasında karizma düzeyi yüksek grafikler ve parçalar kullanılmış. A 200 – A 250 ve A 180d olarak gruplandırılan versiyonlarda, kullanılan ve sonradan dahil edilen üniteler gayet yeterli. Asıl bomba sonra çıkışı yapılacak A35 ile olacak.

Hele ki iç mekanında ayrı dünyalara kavuşmuş olması ve dev firmaları işin içine sokması Mercedes’in kalite seviyesinden ödün vermediği anlamına geliyor. Eleştiri yapacak olursam; arka görünümde biraz daha efekt kullanarak en azından Ford havasında olmaması gerektiğini düşünüyorum. Yanlış anlaşılasın kötü demiyoruz benzerlikten bahsediyoruz. Peki tamamiyle yeni karoseriyle karşımıza çıkan yeni nesil Mercedes A Serisini sizler nasıl buldunuz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.