Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni VW Jetta İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

VW'nin 1979 yılından beri vazgeçmediği modeli Jetta 7. nesliyle Detroit Fuarı'nda gösterildi. İşte yeni Jetta özellikleri.
2018 Yeni VW Jetta İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

VW’nin Golf tarihiyle eş değer olan aracı Jetta’nın yeni jenerasyonu hakkında bilgiler verdir. Yaklaşık 5 ay önce 7.nesli hakkında korsan resimler sızdırılmıştı ve nasıl olacağı hakkında baya bir fikir vermişti. Detroit Otomobil Fuarı’nın açılmasını bekleyen VW, nihayet Jetta’nın yüzünü gösterdi. Sıkıntılı geçen süreçlerini oldukça profesyonel atlatan VW, maddi gücünün güvencesiyle de ayakta kalmayı başardı. İşte bu başarısı onun sürekli geliştirme programlarıyla yeni tarz araçlar çıkarmasını sağladı.

Otonom sürüş ile birlikte elektrikli motora milyar dolar Ar-Ge bütçesi ayırmasıyla, farklı alanlar için dünya lideri firmalarla da ortaklıkları oldu. VW’nin beklenen bir modeli daha olan yeni kasa Toureg için de Jetta aslında bir ön bilgilendirme olacak. Yeni Jetta’nın radikal değişimlere uğradığını görüyoruz. Yine MQB platformunda gerçekleşen bir otomobil karşımızda!

Jetta, karoserine verilen belirleyici ve kendinden emin çizgilere sahip.

2018 Yeni Jetta Ön Görünüm

Değişim tüm yapıda farkedilirken en dikkat çeken kısım ön görünümü. Farların ızgara ile olan grafik yapısının yanı sıra daha tok bir görünüme kavuşmuş.

Altıgen yapılı ızgara tasarımı genel uyumu bozmamış.

2018 Yeni Jetta Izgara

GCM Yatırım Banner

Detroit’te gösterilen Amerikan versiyona daha yakın dursa da Avrupa yüzü çok az daha farklı olabilir. Izgarasına geldiğimizde; eskisine göre değişim hemen farkediliyor. Ortadan geçirilen 3’lü krom çıtaların da olması bence iyi olmuş.

Kaputun bölümlü duruşu ve yan kısımlardan baskın hali görünüme epey bir katkıda bulunmuş.

2018 Yeni Jetta Kaput

Keza farları da 6. nesli anımsatsa da ızgara ile birleşen kısımları daha keskin hale getirilmiş.

2018 Yeni Kasa Jetta’nın platform farkıyla boyut konusunda da cüretkar davranılmış.

2018 Yeni Jetta Boyutları

Gövde hacimlerinin büyüdüğü, motor hacimlerinin küçültüldüğü şu günlerde Jetta’da bu yoldan devam ettirilmiş. Yeni kavuştuğu boyutları; +43 mm ile 4.703 mm uzunluk, 35 mm ile 2.686 mm aks mesafesi, +21 mm ile 1.799 genişliği ve +6 mm ile 1.459 mm yükseklik rakamlarını aldı.

Gövdesinde yapılan diğer bir dikkat çekici değişim ise ön kısımdan 10 mm kısaltılıp, arka kısma fazladan 18 mm verilmiş.

Ön kısmı atlattıktan sonra profil kısmına bakıyoruz.

2018 Yeni Jetta Profil

VW ailesine bağlı firma modellerinin az da olsa Jetta üzerindeki etki ve yardımlarını görmekteyiz. Yeni tasarımlara sahip alaşım jantlarıyla yan kısım duruşu eskisine nazaran daha iç açıcı duruyor. Kısaca oynayan ölçülere göre sportifleşmiş.

Yeni Jetta’nın kafa karıştırıcı kısmı ise arka görünümü.

2018 Yeni Jetta Arka Görünüm

Sizlere sormuş olsak hangi arabaya benziyor diye; vereceğiniz cevapların ortak olacağına eminim. Yani Yeni Polo Sedan‘dan ziyade Skoda Superb tarafına daha çok yakın.

Jetta’nın başka modellere benzese de yinede verdiği hissiyat güzel.

2018 Yeni Jetta Karoseri

Daha özgün olsaydı diye birşey demiyeceğim. Çünkü yakışan ve yapısına uyumlu olacak başka grafikler bundan daha güzel olmayacaktı. Bagaj kapağına taşan stop farlar, aşağı kısımda krom ayrıntılı difüzörü gerçekten yorumsuz bırakıyor.

Kokpitte bir kısmımız acayip değişimler görebiliriz ancak ben tam olarak öyle düşünmüyorum.

2018 Yeni Jetta Kokpit

Evet milisaniyede farkedeceğimiz değişimler söz konusu ancak vites ve etrafında Seat modellerinin tuş takımları benzerlikte ağır basıyor..

Digital öğelerin yeri ve duruşları sınıfına göre modern havada.

2018 Yeni Jetta Ekranlar

Piano black uygulamalar kokpitteki zengin havasını üste çıkarmış. Izgarada olduğu gibi multi medya ekran köşeli bir çerçeve içine alınmış. 10.2″ büyüklüğü sahip gösterge panelinin canlı duruşundan dolayı ekstra tebrik etmek istiyoruz.

7. jenerasyon için kesinlikle fazladan görsel uzman çalıştırılmış.

2018 Yeni Jetta Gösterge Paneli

Bunu ne için diyorum; VW, yeni aracı için kabinde farklı 10 ambiyans ışıklandırma seçeneği koymuş.

2018 modelinde güvenlik adına herhangi bir açık göremedim.

2018 Yeni Jetta Ambiyans Aydınlatma

Bundan kısa süre öncesine kadar E ve D segmentlerine ait güvenlik paketleri, alt sınıflarda da standart hale getirildi. Jetta’da şerit takip ve uyarı, yarı otonoma bağlı otomatik panik fren, arka trafik asistanı, adaptif hız sabitleyici ve kaza sonrası ikincil frenleme izlenimi paketler içinde sunulacak.

7. nesil Jetta motorları 6. nesli ile aynı.

2018 Yeni Jetta Motor

Şu an için 1.2 TSI yerine sizlere vereceğimiz 1.4 TSI benzin motor özellikleri var. 150 hp güç ve 250 nm tork değeri ile Jetta, 8.6 saniye gibi çok güzel bir rakamda kalkış yapabiliyor.

Yeni nesilin aktarımlarında da değişim yapılmış.

2018 Yeni Jetta 8 İleri DSG Şanzıman

Normalde Audi modellerinde gördüğümüz 8 ileri otomatik şanzıman aynı rakamlarla Jetta için de göreve getirildi. İkinci bir seçenek ise 6 ileri manuel şanzıman.

Türkiye fiyatları belli değil ancak Avrupa satış fiyatı belli.

Avrupa için belirlenen fiyat 18.500 dolar. Yine de biz Türkiye fiyatları konusunda tahminde bulunalım. 1.4 TSI 150 hp 125 bin, aynı serinin DSG versiyonu 130 bin TL civarlarında olabilir.

Genel olarak Passat, Arteon ve Superb üçlüsü baz alınarak oluşturulan yeni görünümlü Jetta, şahsen güzel duygular bıraktı. Dış yapısının modernleşen çizgilerinde sürekli bir üst sınıf havası mevcut. Değişen boyutla beraber oturaklı yapısının üzerine ustaca sportiflik katılmış.

Tabi işler kokpite geldiğinde daha da farklı boyutlara getirilmiş. Tekrarlamam gerekirse vites ve orta bölümü Seat modellerinde görmüş olsakta, ambiyans ışığı ve ekranlara verilen boyutlar alkışı hakediyor. MQB’nin nimetlerinde de sonuna kadar yararlanılmış olduğunu da altını çizerek belirletim. Sizler yeni Jetta’yı nasıl buldunuz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.