Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toyota Supra, 3 Elektrikli Aracı Karşısına Alarak Kapıştı!

Son Güncelleme: 
Yorum

Araçları kıyaslamada ve yarış yaptırmada ihtisas sahibi olan kanal CarWow, yine farklı dallardan 4 aracı drag sahasına çıkarmış. İşini iyi yapanlardan olan kanal, sadece aynı segment değil, çok farklı sınıftan araçları da yarıştırıyor. En son genetik kardeşi Z4 M40i ile kapıştırılan Supra, şimdi farklı bir kategori araçları arasına girdi.

Tesla Model 3, Audi e-Tron ve Jaguar I-Pace ile sahaya giren Supra, sonunda başarılı bir sonuç çıkartıyor diyebiliriz. İlk başta hiçbir şansının olmadığını düşünmüştük. EV araçların motorları gereği her biri tork canavarı. Son süratlerde belki skor değişebilirdi ancak nihayetinde bu bir Drag Race!

Toyota Supra 3.0L 345 ps ve 500 nm torkluk bir motora sahip. Rakiplerinden biri olan Audi e-Tron, 412 ps ve 664 nm torka sahip. Jaguar I-Pace de 406 beygir ve 700 nm tork üretiyor. EV araçların tümü 4 tekerlekten çekiş sistemine bağlı olarak çalışıyor.

Kilogram bazında elektrikli modellerin hepsi Supra’dan daha ağırlar. Bu benzinli için ne kadarlık bir avantaj, tam saptayamıyoruz. Bitişe geldiklerinde ortalama araçlar arası 1 sn fark ediyor. Birinci gelen Model 3 11.8’de bitirirken, Jaguar I-Pace 12.6 sn, Toyota Supra 12.08 ve Audi e-Tron 13.5 saniyede bitiriyor.

80 km/h hızla rolling kapışmasında Supra’nın iyi iş çıkardığını görüyoruz. Sonrasında yapılan frenleme testinde en erken Tesla durdu ve arkasından da Supra. EV araçların özellikle Tesla ile izlediğimiz kalkış yarışlarında, aşırı torkun bir anda verilmesi nedeniyle artık yetişebilecek benzinlinin olmayacağını düşündük.

Kesinlikle Supra bize bugün benzinli performans araçlarının iş yaptığını gösterdi. Öte yandan Tesla Model 3, Jaguar I-Pace ve Audi e-Tron araçların hangi pil paketiyle hareket ettiğini bilmiyoruz. Eğer ki performans seçeneklerinde değillerse, fark biraz daha açılabilirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu