Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Kia Sportage’in 4×2 ve 4×4 Geyik Testi!

HABER GİRİŞ

Geyik testi (moons test)lerin yetkili ismi olan km77, Audi A6 Avant’a uyguladığı zorlu testlerinden sonra Kia’nın çok satan Sportage SUV modelini test etmiş. Farkları görmemiz adına da 4×4 ve 4×2 olarak iki tipte testler gerçekleştirilmiş. Gri olan 1.6 GDi 4×2, kırmızı olan sie 2.0L hibrit motorlu 4×4 versiyonu.

km77 ilk olarak gri Sportage’yi 76 km/h hızla test alanına sokuyor. Abi kıvrılış hareketiyle birlikte Kia SUV’un çok yana yattığını görüyoruz. Toparlama esnasında ise zıplamayla gelen kontrolsüzlüğün ortaya çıktığını fark ediyoruz.

Aynı hız değerleriyle sahne alan 4X4 Sportage, aynı direksiyon tepkilerine karşı verdiği duruş, 4×2’den çok farklı. Çekiş sistemine bağlı olarak daha yumuşak bir geçiş yaptı. Sonrasındaki yola tutunma ve aynı doğrultuya gelmesine de başarılı diyebiliriz.

4×2 Sportage’nin hızı 74 km’ye düşürüldüğünde ise daha iyi sonuç alınıyor. 77 km/h ile yine aynı teste giren kırmızı Sportage, yine iyi şekilde sıyrılıyor. Dikkatimizi ondan sonra yapılan 4×2’nin 72 km‘lik süratle yapılanı. Düşük bir hız olmasına rağmen ani dönüş hareketlerinde daha vasat olduğunu görüyoruz.

km77’nin sıkı testinin sonucu olarak; gri 1.6L 4×2’nin ani dönüşlerinde çok da güvenli bir araç olmadığı kanısına varıyoruz. ESC destek sistemine sahip olsa da tekerleklerin havaya kalkmasına engel olunamadı. Ancak 4×4 versiyonun dönüş performansı yeterli seviyede. Test sonunda 4×2 Sportage sınıfta kaldı. 4×4 ise normal seyrine devam ediyor…

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.