Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yeni Kia Sportage’in 4×2 ve 4×4 Geyik Testi!

Yorum

Geyik testi (moons test)lerin yetkili ismi olan km77, Audi A6 Avant’a uyguladığı zorlu testlerinden sonra Kia’nın çok satan Sportage SUV modelini test etmiş. Farkları görmemiz adına da 4×4 ve 4×2 olarak iki tipte testler gerçekleştirilmiş. Gri olan 1.6 GDi 4×2, kırmızı olan sie 2.0L hibrit motorlu 4×4 versiyonu.

km77 ilk olarak gri Sportage’yi 76 km/h hızla test alanına sokuyor. Abi kıvrılış hareketiyle birlikte Kia SUV’un çok yana yattığını görüyoruz. Toparlama esnasında ise zıplamayla gelen kontrolsüzlüğün ortaya çıktığını fark ediyoruz.

Aynı hız değerleriyle sahne alan 4X4 Sportage, aynı direksiyon tepkilerine karşı verdiği duruş, 4×2’den çok farklı. Çekiş sistemine bağlı olarak daha yumuşak bir geçiş yaptı. Sonrasındaki yola tutunma ve aynı doğrultuya gelmesine de başarılı diyebiliriz.

4×2 Sportage’nin hızı 74 km’ye düşürüldüğünde ise daha iyi sonuç alınıyor. 77 km/h ile yine aynı teste giren kırmızı Sportage, yine iyi şekilde sıyrılıyor. Dikkatimizi ondan sonra yapılan 4×2’nin 72 km‘lik süratle yapılanı. Düşük bir hız olmasına rağmen ani dönüş hareketlerinde daha vasat olduğunu görüyoruz.

km77’nin sıkı testinin sonucu olarak; gri 1.6L 4×2’nin ani dönüşlerinde çok da güvenli bir araç olmadığı kanısına varıyoruz. ESC destek sistemine sahip olsa da tekerleklerin havaya kalkmasına engel olunamadı. Ancak 4×4 versiyonun dönüş performansı yeterli seviyede. Test sonunda 4×2 Sportage sınıfta kaldı. 4×4 ise normal seyrine devam ediyor…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu