Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fiyatı 2 Milyon Dolardan Başlayan Koenigsegg Araçlarının Sağlamlık Testleri

Fiyatı 2 milyon dolardan başlayan İsveçli marka Koenigsegg'in araçlarına uygulanan sağlamlık testleri dikkat çekici sahneler içeriyor.
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şirketlerin uzun uğraşlar sonunda çıkardığı araçların arka dünyasında bizim bilmediğimiz çok şey dönüyor. En başta sağlamlıkları için neler yapıldığı ve işin sonundaki ispatları! Euro NCap’ın kaza senaryolarının hangi aşamalarda son kararı verdiğini biliyoruz. Belirli hızlarda ön, arka, yan ve kritik nokta çarpışmalarıyla senaryoyu belirliyor. Son alınan karara göre de modellerin artık sürücü yardımcı destek sistemlerinin oluşu ve sağlıklı çalışması da puanlamaya yansıtılacak.

Öncesinde Koenigsegg’in çarpışma testlerini sizlerle paylaşmıştık. Görüntülere buradan bakabilirsiniz. Kaza testleri her araba için normal olsa da İsveçli’ye sıra gelince işin rengi değişiyor. Bize göre vergisiz fiyatları 30 bin ile 100 bin TL arasında olan araç testlerine karşı, karbon gövdeli otomobillere sahip marka da bu fiyatlar yaklaşık 2-4 milyon TL‘ye çıkıyor.

Koenigsegg Homologasyon Müdürü David Tugas, “Otomobilin yavaşça nasıl tahrip edildiğini görmek biraz zor. Aracı resmen dövüyor, duvara çarpıyoruz. Kısaca aşırıya kaçıyoruz” dedi. Kurallara göre 25.000 dolarlık bir araç için 16 çarpışma testi yapması gerekiyor. Bu sayı şirkete bağlı ve bunu daha fazla gerçekleştirebilir. Sağlamlık ispatının maliyeti standart firmada 400.000 dolar oluyor.

Christian von Koenigsegg’in sahip olduğu şirketin yıllık üreteceği araç rakamı da 16! Eğer ki hipercar üreticisi de 16 adet arabayı parçalamak zorunda kalsaydı maliyet 35.000 milyon dolar olurdu. Aşırı vizyon sahibi ve mühendislik deneyimi olmadan araç ürettiren Koenigsegg, bunu parçala-yeniden yap şeklinde kafasında çözümlemiş.

Şirket patronu, “Aynı arabayı yeniden inşa etmek ve tamir etmek, parçalamaktan daha ucuz. Elbette bu daha zor, çünkü çok fazla vuruş yapması gerekiyor. Ancak bunun için tasarladık ve hem zamandan hem de paradan ve kaynaklardan tasarruf ediliyor.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Koenigsegg mühendisleri, en başta tamamen karbon fiber yapıdaki otomobili simüle ederek fiziksel gücüne bakıyor. Araçların ne kadar sağlam sorusuna gelen cevaplar içerisinden ” 65.000 Nm’lik burulma rijitliğine sahip” denilmesi işi sonuçlandırıyor. Aracın şasi ve kupa gücü böyle olmalıydı zira milyon dolarlık olmasının dışında direksiyonu tutulan Regara, Agera, Jesko gibi seriler 400 km/h’yi geçebilen yeteneğe sahipler..

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.