Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gümüş Fiyatları 28 Dolar Sınırını Zorlasa da Yükselişi Baskılanıyor

Pandemi, yatırımcıların büyük bölümünü emtia yatırımına iterken gümüş fiyatları yakaladığı yükselişi korumaya çabalıyor.
Gümüş Fiyatları 28 Dolar Sınırını Zorlasa da Yükselişi Baskılanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasalar, tüm ilgisini ABD’nin teşvik paketine odaklamışken yatırımcılardaki emtia yönelimi de artıyor. Çarşamba günü gümüş fiyatları, 27 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Fiyatlar dün 28 dolar sınırını zorlasa da burada istikrarlı olamamıştı. Şu dakikalarda ise bir süredir takılı kaldığı 27 dolar bandını aşmaya çabaladığı göze çarpıyor.

TSİ 17:00 sularında gümüşün ons fiyatı 27,56 dolardan işlem görüyor.
Gümüş Ons Başına 27 Dolardan Fiyatlanıyor
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

GCM Yatırım analistlerinin bugünkü gümüş analizinde, fiyatların 26,90 dolar desteği üzerindeki seyrinin sürdüğü belirtildi. ABD’den gelen enflasyon verilerinin de önemli olacağı belirtildiği açıklamada, bu bölgeyle birlikte Avrupa borsalarının seyrinin de izlenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Gerçekleşebilecek olası bir yükselişte gümüş fiyatlarının 27,93 – 28,40 seviyelerinin gündeme gelebileceğini belirttiler. Olası geri çekilmelerde ise 26,90 bölgesi sınırlandığı müddetçe yeni bir yükseliş potansiyelinin oluşabileceğine dikkat çekildi.

Öte yandan Küresel Gümüş Enstitüsü (Silver İnstitute) tarafından bugün yayımlanan raporda 2021’de küresel gümüş talebinin %11 artışla 1.025 milyar ons olacağı belirtildi.

Silver İnstitute Gümüş YorumuRaporda, ekonomiyi büyük bir belirsizliğe sürükleyen pandeminin, yatırımcıları güvenli liman olan altının yanında gümüş stoklamaya da ittiği bilgisine yer verildi.

Ayrıca enstitünün öngörüleri arasında 2021 için gümüş fiyat tahminlerine de yer verildi. Buna göre, %46’lık artışla 30 dolar seviyelerinin oluşması bekleniyor.

Enstitü, Ocak ayında yayımladığı başka bir raporda küresel gümüş tüketiminde özellikle otomobil üreticilerinin büyük payı olduğunu açıklamıştı. Buna bağlı olarak yapılan hesaplamalara göre 2025 yılına kadar otomobil üretimi için 90 milyon ons gümüşün kullanılacağı öngörüldü.

ABD için öncü göstergelerden olan enflasyon verilerinin Ocak ayı sonuçlarının ilan edilmesiyle birlikte gümüşle birlikte diğer emtia ve paritelerde fiyat hareketliliği oluştuğu söylendi.
ABD Enflasyon Veri Fiyat Hareketliliğine Neden Oldu
Görsel Kaynak: Twitter

Gümüşteki durum, fiyatların çok fazla etkilenmediğini gösterse de oluşan hareketlenmenin 28 doları aşmasında etkili olamadığı  göze çarptı.

Küresel piyasa gündemi ABD teşvik paketi ve oradaki ekonomik gelişmeler, aşılama çalışmaları ve pandeminin son durumunu izleyecek. Buna bağlı olarak yatırımcıların da mevcut duruma göre hareket ederek güvenilir enstrüman arayışına yönelmesi söz konusu olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu