Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs: Çin Yuanı Dolar Karşısında 6,70’lere Gerileyebilir

ABD ile Çin ilişkilerinin yanında, koronavirüs pandemisine dair son gelişmelere de değinen Goldman analistsi, gelecek 12 ay için iki ülke para biriminin etkileşimi hakkında tahminde bulundu.
Goldman Sachs: Çin Yuanı Dolar Karşısında 6,70’lere Gerileyebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Goldman Sachs analistlerinden Zach Pandl, Çin yuanının önümüzdeki sürecine ilişkin tahminlerde bulundu. Yaşanan sağlık krizi ve gelişmekte olan piyasalardaki durumun etkisiyle yuanın gelecek 12 ay içerisinde ABD doları karşısında değer kaybedeceğini öngörüyor.

Salgının sıfır noktası olan Çin, pandemiden 83 bin vakayla sıyrıldı diyebiliriz. 4 bin 634 kişinin hayatını kaybettiği salgında haftalardır neredeyse hiç yeni vaka görülmüyor. Çin’de yerel tablonun sağlam göründüğünü söyleyen Pandl, pandeminin şokunu da çok çabuk geride bıraktığına dikkat çekiyor.

Goldman Sachs analisti Çin yuanının dolar karşısında, önümüzdeki 12 ay içinde 6,70’lere ineceğini düşünüyor.

USD/CNY paritesi TSİ 09:00’da %0,10 ekside 6,9988’den işlem görüyor. 2020 yılına 7 seviyesinin altından başlayan parite, 17 Ocak’ta 6,8598’e kadar geriledi. Ardından toparlanma gösterdikten sonra 27 Mayıs’ta 7,17’ye yaklaştı. O tarihten bu güne kadar kademeli bir düşüş gösteren parite başta Covid-19 pandemisi olmak üzere birçok faktörden etkileniyor.

Çin’de son açıklanan verilerin ekonomide toparlanma başladığının göstergesi olduğunu ifade eden Pandl, ithalat ve ihracattaki artışa dikkat çekti. Salı günü açıklanan verilere göre Çin’de Haziran ayında ihracatta %0,5, ithalatta ise %2,7 oranında artış oldu.

USD/CNY Paritesi
Kaynak: Investing

Çin yuanı üzerinde öncelikle koronavirüs pandemisinin baskı yarattığını söyleyen Pandl, öte yandan ABD dolarının güvenli liman özelliğiyle küresel ölçekte güç kazandığını hatırlattı. Hemen hemen her ülke para birimi karşısında da yükselme eğilimi gösterdiğini söyledi. Virüste ikinci dalga endişesinin ve bazı ülkelerde vakalarda düşüş olmamasının da birçok ülke para birimi için risk yarattığını vurguladı.

Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinin de parite üzerinde etkisi olacağını söyleyen Pandl, eğer Trump seçimleri kaybederse bunun iki ülke ilişkileri için bir şans olabileceğini söyledi. Çünkü mevcut durumda ABD ile Çin arasında sürekli yeni ve farklı sebeplerden bitmek bilmeyen bir çekişme yaşanıyor.

1 Çin yuanı 0,98 Türk lirasından işlem görüyor.
Çin Yuanı 0,98'de Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bugün yurt içinde 15 Temmuz Demokrasi Günü nedeniyle piyasalar kapalı olacak. Çin yuanı 2020 yılına 0,85 civarından giriş yaptı. Mayıs ayının başında 1,01’e çıktıktan sonra sınırlı bir düşüş gösterdi. Şu dakikalarda ise %0,10 artıda seyrediyor.

Ekonomistler, Washington ile Pekin hükümeti arasında yaşanan gerilimin, Çin’i yuanın küresel gücünü artırmaya yönelttiğini belirtiyor.

Standard Chartered Plc. Çin ve kuzey Asya baş ekonomisti Ding Shuang, “Yuanın küreselleşmesi Pekin için arzulanan bir şeyden zaruri bir şeye dönüştü. Çin’in siyasi belirsizlik nedeniyle doları başka bir şeyle değiştirmesi gerekiyor ya da finansal risklerle karşı karşıya kalacak.” şeklinde yorumda bulundu.

Yuanın uluslararası ödemelerdeki payı sadece %2 seviyesinde. Uzmanlar, Çin’in yabancı yatırımcılardan sermaye girişini artırmasına rağmen tahvillerde yabancıların oranının düşük kaldığına dikkat çekiyor. Bir diğer yorum ise menkul kıymetler alanında çalışmaları olan Fang Xinghai’den geldi. Xinghai, yuanın küresel kullanımın artmasıyla birlikte savunma yeteneklerinin de yükseleceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu