Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs Euro’daki Güvenli Liman Pozisyonunu Sonlandırdı

Euro, Fransız-Alman koronavirüs yardım fonu konusunda yaşanan gelişmelerden destek alarak toparlandı.
Goldman Sachs Euro’daki Güvenli Liman Pozisyonunu Sonlandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa ve Almanya tarafından önerilen koronavirüs yardım fonuyla ilgili anlamlı gelişmeler, Euro’ya toparlanma getirdi. Goldman Sachs da bu görüşünü paylaşırken, Euro’daki güvenli liman pozisyonunu kayıpla sonlandırdığını açıkladı.

Bu sabah erken Avrupa seansında Euro, yüzde 0,2 oranında bir artışla 1,0942 dolara kadar yükseldi.
EUR/USD Paritesi Yükseliş Eğilimleri
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

EUR/USD paritesi, dünkü işlemleri 1,0923 dolardan sonlandırdıktan sonra bugüne yükselişle başladı. TSİ 10:00’da 1,0959 dolara kadar yükselen parite, dünkü işlemlerde 1,0975 ile gördüğü yüksek seviyeye ulaşmaya çalışıyor. TSİ 13:00 itibarıyla %0,24 oranında artıda 1,0952 dolardan işlem görüyor.

Mart ortalarında 1,14 doların üzerinden 1,07 doların altına düşen parite, son üç ayda %1,5 civarında arttı. Avrupa’nın en büyük iki ekonomisi hafta başında önemli açıklamalarda bulundular. Buna göre; Avrupa Komisyonu’ndan kamu piyasalarında 500 milyar Euroluk bir artış sağlamasını ve koronavirüs pandemisinden en çok etkilenen ülkelere dağıtılmasını isteyecekler.

Goldman Sachs Ekonomisti George Cole Salı günü yaptığı açıklamada, yardım fonunun büyüklüğünün makroekonomik açıdan nispeten küçük olduğunu söyledi.

Almanya Fransa Yardım FonuBununla birlikte piyasa baskısı olmadığında proaktif olarak kararlaştırılmış olmasının, Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliği (EMU) devletlerine ait tahvillerin spreadi bir gevşeme rallisini haklı çıkaracağını işaret etti.

Devlet tahvili spreadi, bir ülkenin tahvil ihracı üzerindeki getiri ile karşılaştırmalı bir ülke tarafından Avrupa’nın en büyük ekonomisi olarak Almanya gibi ihraç edilen benzer bir tahvilin getirisi arasındaki farktır. Bu spreadler genişlemekteydi, ancak Goldman analisti Fransız-Alman önerilerinin bunu bozacağını ve spreadleri daraltacağını öngörüyor.

Spreadlerdeki gevşeme rallisi, teklifin geçmesi durumunda devlet tahvillerinin riske göre yeterli tazminat sunma olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına geliyor. EMU’daki bu daralma ve piyasa baskısının hafifletilmesi, Goldman analistinin %0,8’lik bir kayıpla İsviçre frangı karşısında Euro pozisyonlarını kapatmasına neden oldu.

Cole, İsviçre Merkez Bankası’nın son müdahalesinin yüksek olmasının da etkisiyle burada çekici bir asimetri gördüklerini söyledi.
EUR/CHF Paritesi Kısa Pozisyon Bozma
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Analist, “EMU spreadleri, mevcut seviyelerde kalmaya devam ederse çevrimsel gerçeğe uygun değer modellerimiz EUR/CHF paritesini mevcut spot seviyelerinin altına çekecek. Böylece yatırımcıların önümüzdeki günlerde daha iyi çıkış noktaları görebilecekler,” ifadelerini kullandı.

Fransız-Alman planının uygulanması hala kesin olmaktan uzak. Yatırımcıların haberi dikkatli bir şekilde ele almasına yol açan birçok soru bulunuyor. Teklif, Nisan ayında belirlenen orijinal AB Komisyonu planından 200 milyar Euro daha büyük. Aynı zamanda 27 AB ülkesi ve Avrupa Parlamentosu tarafından oybirliğiyle onaylanması gerekiyor.

Cole “Dün ortaya çıkan olumlu ton, kuşkucu kuzey Avrupa ülkeleri için dayanılmaz olabilir. Böylece nihai teklif Fransız-Alman planına benzeyebilir. Taktik olarak bu da AMB’nin önümüzdeki haftalarda ticaretin iyi seyredeceğini göreceği Haziran ayındaki ek destekle bu siyasi adımdan yararlanma olasılığını artırıyor,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu