Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs Brent Petrolün 2. Çeyrekte 20 Dolara İnmesini Bekliyor

Piyasadaki tüketim azlığını ve arz bolluğunu değerlendiren Goldman Sachs analistleri, Brent petrolün yılın ikinci yarısında 20 dolara kadar ineceğini düşünüyor.
Goldman Sachs Brent Petrolün 2. Çeyrekte 20 Dolara İnmesini Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kovid-19 salgınının seyahatleri iptal ettirmesi, ülkelerin giriş-çıkışları yasaklamasıyla birçok hava yolu şirketinin uçuşlarını durdurması akaryakıta olan talebi azalttı.

Bunlara ilaveten bazı ülkelerde veya belirli bölgelerde sokağa çıkma yasağının getirilmesi, kurumsal firmaların personellerine evden çalışmaları yönünde talimat vermesi de akaryakıt kullanımını büyük oranda düşürdü.

Bu durum petrolde küresel talep endişesini hat safhaya çıkarırken, fiyatlar hızla geriledi. Brent petrolün varili 2016 yılından bu yana ilk kez 30 doların altına indi.

Goldman Sachs analistleri, 29 dolara kadar gerileyen Brent petrol için fiyat tahminlerini aşağı yönde revize etti.

Goldman Sachs RaporHükümetler koronavirüs salgınının yayılma hızını düşürmek ve hastalığı kontrol altına almak için bir dizi önlem aldı. Bunlar arasında AVM, restoran ve cafe gibi kalabalık işletmelerin kapatılması, okullarda eğitime ara verilmesi ve online çalışma şekline geçilmesi gibi tedbirler yer alıyor.

Tüm bunlar küresel olarak petrole olan ihtiyacı azaltırken, piyasada aşırı doygunluk yaşandı. Petrol fiyatlarındaki düşüşü engellemek için OPEC ve ortaklarının anlaşma sağlayamaması da düşüşü hızlandırdı. Goldman Sachs, sektörde bugüne kadar görülmemiş bir talep kaybı yaşandığını belirtti. Piyasayı değerlendiren raporda, günlük tüketimin 8 milyon varil azaldığı bildirildi.

Bu gelişmeler doğrultusunda yılın ikinci çeyreğinde Brent petrolün varilinin 20 dolara kadar gerileyeceği tahmin edildi. Brent petrolün varili 2016 yılından bu yana ilk kez 29 dolara kadar geriledi. TSİ 17:12’de varil başına %2,36 ekside 29,27 dolardan işlem görüyor. WTI türü ham petrolün varili ise 28,79 dolarda seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu