Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs 2019 Yıl Sonu için S&P 500 Hedefini 3100 Puana Taşıdı

Goldman Sachs, S&P 500 endeksi için 2019 yıl sonu fiyat hedefini yüzde 3 artırarak 3100 puana yükseltti.
Goldman Sachs 2019 Yıl Sonu için S&P 500 Hedefini 3100 Puana Taşıdı
Yorum

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, S&P 500 endeksi için 2019 yıl sonu fiyat hedefini bugün yüzde 3 artırdı ve 3100 seviyesine yükseltti. Ancak ekonomik tahminlerdeki zayıflığa ve marj görünümüne bağlı olarak kazanç tahminlerini düşürdü.

Goldman Sach bugün yayımladığı bir araştırma notunda, endeks için 2019 hisse başına kazanç tahminini 6 dolar düşürdü.

S&P 500 Hisse Başına Kazanç Tahmini 6 Dolar DüştüHisse başına kazanç, yatırımcıların bir hissenin değerini ölçmesi için önemli bir ölçümdür. Yılın başında Goldman, 2019 hisse başına kazanç büyümesinin yüzde 3 ila 6 arasında değişebileceğini tahmin etmişti. Ancak şimdi bunun en alt seviyeye çıkmasını bekliyor.

Bankada ABD hisse senedi piyasası baş stratejisti olan David Kostin liderliğindeki analistler, “Ekonomik büyüme trendin altında, petrol fiyatları sınırlıdır ve tarife belirsizliği azaltılmamıştır,” dedi. Kazanç sıkışmasına rağmen analistler, borsa için daha da yükselişlerini sürdürüyor.

S&P 500 yeni fiyat hedefi, 2019’un tamamında %24 oranında bir kazanç anlamına gelirken, 2020 yıl sonu için %10 fazlası bekleniyor.

2020 Hedefi Yüzde 10 YukarıdaGoldman Sachs, 2020 yıl sonu için hedefini 3400 puana taşırken yayımlanan notta, “Güvercin FED pivotu, 2019 yılında hisse senedi piyasasını ralliye yönlendirdi ve düşük faiz oranlarının ileriye yönelik ortalama değerlerin üzerine çıkmaya devam etmesini bekliyoruz,” dediler.

Genel tahmin, ABD borsalarında 10 yıldır süren boğaların başka bir yıla uzanması yönünde ve geçen haftaki gün içi rekorlara işaret ediliyor. Yatırımcılar, FED’in faiz oranlarını Çarşamba günü çeyrek puan düşürmesini ve bazı analistler yıl sonundan önce daha fazla indirim yapmasını bekliyorlar.

Goldman analistleri; yatırımcılar için diğer finansal etkenlerin yanı sıra kolay mali koşulların, ABD’deki ekonomik büyümeyi Haziran ayında yüzde 1’lik düşüş hızından kaldırması beklentisiyle taşımacılık gibi döngüsel hisse senetlerine seçici bir şekilde maruz kalma dahil olmak üzere çeşitli stratejiler önerdiler.

Notta, küresel politika maruziyetinin ve 2020 ABD seçimlerinin sağlık hizmetleri stoklarını siyasi risklere karşı özellikle savunmasız bıraktığını ileri sürdü.

Sağlık Hisseleri Politika RiskiBununla birlikte sektördeki Goldman analistleri, yatırımcıların ilaç fiyat düzenlemesi riskine göre Herkes için Sağlık Sigortası’na odaklandıklarını söyledi. Analistler, ilaç tedarikçilerini tercih etmeyi önerdiler; ancak sağlık hizmetlerinde genel bir ağırlığını artır pozisyonu korundu.

2020 için daha fazla yükseliş görünümü, Goldman’ın ABD ve küresel büyümenin gelecek yıl mütevazi toparlanacağı yönündeki tahminine dayanıyor. Ekonomistler, reel ABD GSYİH büyümesinin, 2019’un üçüncü çeyreğinde yüzde 1,7’den, 2020’nin ikinci çeyreğinde düşük, tek haneli kazanç artışına bağlı olarak yüzde 2,5’e yükselmesini bekliyorlar.

Goldman’ın yukarıdan aşağıya modeline dayanarak, gerçek ABD GSYİH büyümesindeki her 100 puanlık değişim, S&P 500 hisse başına kazancında 5 dolara dönüşüyor.

100 Puanlık Değişim 5 Dolar Hisse Başına KazançS&P 500 net kar marjları, 2018’de güüçlü bir büyüme ve vergi revizyonunun bir araya gelmesiyle yüzde 11,3’e yükseldi, ancak 2019’un ilk çeyreğinde geriledi. Notta, bunu toplam endekse sürükleyerek karlılık ve yarı iletken şirketler arasında sektöre özgü dinamikler ağırlığındaki girdi maliyetlerine bağlamaktadır.

Goldman, 2019’da 39 baz puanlık bir daralma öngörüyor ve 2020’de 14 baz puanlık bir genişlemeye geri dönerek ekonomik büyüme hızlanır ve yarı iletken döngüsü artar görüşü paylaşılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu