Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs 12 Aylık Dolar Kuru Tahminini 8 TL’den 7,50’ye Düşürdü

Dolar haftaya yatay başladıktan sonra bir miktar geriledi. Goldman Sachs, Türk lirasının son  dönemde gösterdiği güçlü performans ile kur tahminlerini aşağı çekti.
Goldman Sachs 12 Aylık Dolar Kuru Tahminini 8 TL’den 7,50’ye Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz haftanın en önemli konusu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararı idi. Banka 21 Ocak toplantısında politika faiz oranını değiştirmedi ve %17 seviyesinde sabit bıraktı.

Dolar Merkez Bankası’nın sıkı duruş vurgusunu yinelemesi, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla devam ettirileceğini belirten açıklamaların ardından Perşembe günü 7,34’e kadar indi.

Alınan karar ekonomistler tarafından da doğru bulunmasına karşın Cuma günü yükseliş gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde 7,44’e kadar çıkan dolar kuru kapanışı 7,41 seviyesinden yaptı. Bu sabah ise güne yatay başladı.

Dolar kuru saat 09:26 itibarıyla %0,15 ekside 7,39 liradan işlem görüyor.
Dolar 7,39'da Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Analistler Merkez Bankası’nın aldığı kararlar doğrultusunda, kur için pozitif beklentilerini koruduklarını belirtiyor. Dolar, Kasım ayının ilk haftasında 8,58 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı. Sonrasında ekonomi yönetiminin aldığı kararlarlar birlikte sürekli düşüş gösterdi.

7,43 kritik seviyesi baz alınarak, bunun altındaki 4 saatlik kapanışlarda 7,30 ve 7,27, üstünde ise 7,60 ve 7,63 seviyelerinin gündeme gelmesi bekleniyor. Teknik olarak 7,05 – 7,20 – 7,35 bandı destek, 7,50 – 7,65 – 7,80 bandı direnç seviyeleri olarak takip ediliyor.

İntegral Yatırım günlün analizinde; “Özellikle 50haftalık ve 200 günlük gibi yön belirleyen ortalamaların hemen üzerinde hareket eden kurda kısa vadede yukarı yönlü tepkilere kapı açık görünüyor.” ifadesine yer verdi.

Goldman Sachs Group Inc. Türk lirasının güçlenmesine bağlı olarak, dolar için tahminlerini aşağı yönde revize etti.
Yıl Sonu Dolar Tahmini 8,09
Kaynak: TCMB

Yakın vadede lira için kazanım gören kurum analistleri 3 aylık dolar kuru beklentisini 7,50’den 7’ye düşürdü. Daha önce 7,75 TL olan 6 aylık tahmin 7’ye, 8 olan 12 aylık tahmin ise 7,50’ye indirildi. Merkez Bankası ise yıl sonu dolar tahminini 8,09 olarak açıklamıştı.

Bugün yurt içi piyasalarında imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi verileri açıklanacak. Yurt dışında ise 25-29 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek olan Davos Zirvesi takip edilecek.

Bu arada uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu teyit etti. Kurum Türkiye’nin döviz cinsinden uzun dönem notunun ‘Durağan’ görünüm ile ‘B+’ olarak devam etmesine karar verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%