Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD Şahin BOE Yorumlarıyla Aldığı Kazançları Geri Veriyor

GBP/USD paritesi, BOE Başkanı Andrew Bailey'in yaptığı şahin konuşmanın ardından edindiği kazançları geri vererek 1,37'nin altına indi.
GBP/USD Şahin BOE Yorumlarıyla Aldığı Kazançları Geri Veriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’de enerji krizi yaşanırken Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, şahin yorumlarda bulundu. Bankanın tahvil alım planını sonlandırmadan önce faiz oranlarını artırabileceğini yineleyen Bailey sonrasında GBP/USD paritesi 1,37 doların üstünü gördü.

Sterlini güçlendiren yorumlar yapan Bailey, mevcut parasal genişlemeye rağmen faiz artırımının beklenenden daha erken gelebileceği konusunda uyardı. Ancak kazanımlar, devam eden Brexit endişeleri ve enerji kriziyle birlikte buharlaştı. Fransa’nın Avrupa İşleri Bakanı Celement Beaune, enerji krizinin entellektüel sahtekarlığı yansıttığını ifade etti.

Bu gelişmeler ışığında GBP/USD paritesi TSİ 11:00 sularında %0,16 oranında düşüşle 1,3679 dolardan işlem görmeye başladı.
GBP/USD Paritesi Yüzde 0,16 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde 1,37 dolar denemeleri yaptıktan sonra günü 1,3699 dolardan tamamladı. Bugünkü açılışta ise 1,37 doları gördü. Asya seansında yataya yakın bir seyir izledikten sonra 1,3688 dolara kadar geriledi.

Avrupa seansıyla birlikte yeniden yükselen parite, 1,3718 dolara kadar yükselmeyi başardı. Ancak burada kalıcı olamayan parite, hızlı bir düşüş gerçekleştirdi. TSİ 10:35 sularında 1,3665 dolara kadar gerileyen GBP/USD paritesi, ardından 1,3675 doların üstünde tutunmaya çalıştı.

Paritede aşağı yönlü ivmenin devam etmesi durumunda 1,3673 ve 1,3671 dolardaki destek noktaları izlenecek. Yukarı yönde ise 1,3676 ve 1,3677 dolar seviyeleri destek noktaları olarak takip edilecek.

Paritenin fiyat performansına baktığımızda ise haftalık %0,11 oranında kazanca işaret ettiği görülüyor. Aylık %0,63 değer kaybeden GBP/USD paritesi, geçen yılın aynı işlem gününe göre %6,55 oranında yükseliş kaydetmiş durumda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%