Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD Küresel Risk Faktörlerinin Gölgesinde Düşüşünü Sürdürüyor

GBP/USD paritesi, küresel piyasalarda yeniden canlanan risk faktörlerini takip ederek 1,36 doların altındaki seyrini güçlendiriyor.
GBP/USD Küresel Risk Faktörlerinin Gölgesinde Düşüşünü Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

GBP/USD paritesi, dün yumuşayan dolarla birlikte 1,36 dolar hedefini güçlendirmişti. Bugünkü işlemlerde ise küresel piyasalarda artan risk faktörlerinin etkisiyle yeniden düşüş eğilimi göstermeye başladı.

Çin’in borçlu emlak sektörü ve Brexit’e ilişkin endişelerin gölgesinde GBP/USD paritesi bugünkü işlemlerde baskılanıyor. İngiltere – Fransa balıkçılık hakları konusundaki mücadelede, Fransız milletvekili Jean-Pierre Pont’un Touquet Anlaşması’nı rafa kaldırma söylemleri dikkat çekti.

İngiltere’de Brexit karmaşası her geçen gün büyümeye devam ederken, ABD’den gelecek tarım dışı istihdam verileri beklenmeye başlandı. Ek olarak artan ABD hazine tahvili getirileri ile DXY ile dolara olan güvenli liman talebinde artış gözleniyor.

Bu gelişmeler yaşanırken GBP/USD paritesi TSİ 11:05 sularında %0,23 oranında düşüşle 1,3589 dolardan işlem görüyor.
GBP/USD Paritesi Yüzde 0,23 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde yükseliş kaydederek 1,3638 dolara kadar ulaşmıştı. Ancak kapanışa doğru yeniden düşerek 1,3619 dolardan günü tamamlamıştı. Bugünkü işlemlere ise 1,3616 dolardan başlayan GBP/USD paritesi, Asya seansında bir miktar yatay seyrettikten sonra yeniden düşüşe geçti.

Parite Avrupa seansının açılışına doğru düşüşünü hızlandırırken, TSİ 10:00’da 1,3586 dolara kadar geriledi. Ardından düşüşünü bir miktar daha aşağı taşıdı. Parite aşağı yönlü baskıların artmasıyla birlikte 1,3574 ve 1,3559 dolarda bulunan destek noktaları takip ediliyor. Yukarı yönde ise 1,3637 ve 1,3613 dolardaki direnç noktaları izleniyor.

Paritenin fiyat performansı incelendiğinde ise haftalık %0,33 oranında değer kazandığı görülüyor. Aylık bazda %1,31 oranında değer kaybeden parite, geçen yılın aynı zamanına göre %5,04 oranında daha yüksek bir seviyede bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%