Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD Brexit Sıkıntılarının Ortasında 1,34 Altında Depresif Kalıyor

Sterlin dolar karşısında 1,34 doların altında kalmaya devam ederken, Brexit çıkmazı toparlanmasını engelliyor.
GBP/USD Brexit Sıkıntılarının Ortasında 1,34 Altında Depresif Kalıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

GBP/USD paritesi, güçlü dolar ve riskten uzak bir ruh hali arasında 1,34 doların altında sabit kalmaya devam ediyor. Sterlin ise Brexit çıkmazı içerisinde toparlanamazken, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) faiz artırım konuları takip ediliyor.

Parite yatırımcılarının BOE’nin faiz artırım beklentilerini destekleyen İngiltere PMI verileri daha sıkı baskılarını görmezden geldiği görülüyor. Kasım ayı öncü PMI verilerine göre; Birleşik Krallık İmalat PMI ve Hizmet PMI, hem beklentilerin hem de önceki yayınların üzerinde yükseldi.

Ek olarak ABD PMI verileri, Kasım ayı için imalat faaliyet göstergesinin beklentilerin üzerine çıkması ve birleşik rakamlar üzerinde baskı oluşturması nedeniyle karışık rakamlar verdi. Hazine getirileri ise bgün düşerken, Dolar Endeksi 16 ayın en yüksek seviyesinde tutunmaya çalışıyor.

DXY geri çekilmesine rağmen dizginleri elinde tutan ayılar göz önüne alındığı zaman, GBP/USD paritesinin alıcıları geri çağırmak için ekonomik takvimden ve Brexit manşetlerinden güçlü bir sinyal alması gerektiği düşünülüyor.

Bu gelişmeler yaşanırken, GBP/USD paritesi TSİ 12:26 sularında %0,03 oranında ekside 1,3378 dolarda seyrediyor.
GBP/USD Paritesi Yüzde 0,03 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde düşüş eğilimini korurken, 1,3342 dolara kadar geriledi. Buradan hafif toparlanan GBP/USD paritesi, günün kapanışını dalgalı bir seyirle 1,3380 dolardan gerçekleştirdi. Bugünkü işlemlere ise 1,3381 dolardan başlangıç yaptı.

Bugün açılışın ardından Asya seansında yataya yakın bir seyir izleyen parite, kısa süreliğine 1,3367 dolara kadar geriledi. Buradan toparlanan GBP/USD paritesi, Avrupa seansının açılışında 1,3383 dolardan işlem gördü. Ardından düşüşe geçen parite, 1,3359 dolara kadar indi.

Paritede aşağı yönlü baskının devam etmesiyle birlikte 1,3360 ve 1,3344 dolardaki destek noktaları takip edilecek. Yukarı yönde ise 1,3393 ve 1,3406 dolardaki direnç noktaları izlenecek.

GBP/USD paritesinin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık bazda %0,89 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %2,86 oranında gerileyen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %0,08 oranında daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%