Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD Paritesi BOE ve FED Beklentileriyle 1,36’nın Üstünde Seyrediyor

GBP/USD paritesi, Brexit ve BOE gelişmelerini takip ederken, FED'den gelecek para politikası kararına da odaklandı.
GBP/USD Paritesi BOE ve FED Beklentileriyle 1,36’nın Üstünde Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Sterlinin dolar karşısındaki seyri, yatırımcıların Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) politika duyurularına odaklanmasıyla birlikte negatif bölgeden kurtulamıyor. Bugünkü işlemlerde ise doların mütevazi bir seyir izlemesiyle 1,36 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

FED’in iki günlük toplantıların ardından varlık alımlarını 15 milyar dolar civarında azaltması bekleniyor. FED’in ekonomik büyümeye mi, yoksa enflasyona mı öncelik vereceği izleniyor. FED Başkanı Jerome Powell’ın enflasyon endişeleri ve hayal kırıklığı yaratan üçüncü çeyrek büyüme verileri hakkında sorulara vereceği cevaplar merak ediliyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) ise Perşembe günü politika kararlarını açıklaması bekleniyor. Yatırımcılar güvercin BOE sürprizinin yaratacağı riskleri azaltmak için büyük pozisyonlara girmekten kaçınıyorlar.

Bu gelişmeler yaşanırken GBP/USD paritesi, TSİ 15:57 sularında yüzde 0,37 oranında yükselişle 1,3665 dolardan işlem görüyor.
GBP/USD Paritesi Yüzde 0,37 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde düşüş eğilimini devam ettirirken, 1,3605 dolara kadar geriledi. Günün kapanışını ise 1,3612 dolardan gerçekleştiren parite, bugünkü işlemlere yataya yakın bir seyirle başlangıç gerçekleştirdi.

GBP/USD paritesi Asya seansında en düşük 1,3610 doları görürken, buradan bir miktar toparlanarak 1,3630 doların üstünü gördü. Avrupa seansının açılışında 1,3629 dolardan işlem gören parite, daha sonra 1,3607 dolara kadar geriledi.

Öğleden sonraki işlemlerde güçlü yükseliş gösteren parite, 1,3665 dolara kadar tırmanmayı başardı. GBP/USD paritesinin yukarı yönlü ivmeyi korumasıyla birlikte 1,3677 ve 1,3701 dolardaki direnç noktaları izlenecek. Aşağı yönde ise 1,3621 ve 1,3585 dolardaki destek noktaları takip edilecek.

Paritenin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık %0,64 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %0,37 oranında değer kazanan parite, geçen yılın aynı işlem gününe göre %4,84 oranında daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%